Pielgrzymka wolontariuszy na Jasną Górę

26 maja po raz 9. na Jasną Górę dotrze Pielgrzymka Wolontariuszy. Ten czas łączy zaangażowanych nie tylko w Fundacjach działających przy parafiach, ale także osoby pomagające potrzebującym w czasie akcji okolicznościowych czy też w ramach długoterminowego zaangażowania w rozmaite inicjatywy.

– Pomysł pielgrzymki zrodził się kilka lat temu w środowisku wolontariuszy, którzy zrozumieli, że w ich zaangażowaniu nie chodzi tylko o działanie, ale przede wszystkim o modlitwę. Chcemy zaczerpnąć tej Bożej mocy właśnie do naszego codziennego działania na rozmaitych płaszczyznach – podkreśla Grzegorz Nienartowicz

W programie pielgrzymki zaplanowano m.in. Eucharystię w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze oraz spotkanie integrujące środowisko wolontariuszy. – Pielgrzymka to swego rodzaju odpowiedź na wezwanie Ojca Świętego Franciszka, aby młodzi zeszli z kanapy i nie tylko słowem, ale czynem dawali świadectwo swojej wiary – tłumaczy Nienartowicz.

Pielgrzymka wolontariuszy na Jasną Górę rozpocznie się o godz. 11. Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że – podobnie jak w poprzednich latach – w wolontariat angażuje się co piąty Polak. Wolontariusze to najczęściej osoby młode, dobrze wykształcone, ze stabilną sytuacją materialną. Sam wolontariat kojarzony jest najczęściej z pomocą osobom pozostającym w potrzebie, z pracą w hospicjum, zbieraniem pieniędzy na ważne społecznie cele lub pracą w schronisku dla zwierząt.