Pieśń nad pieśniami – muzyczna adaptacja tekstu biblijnego

Pieśń nad Pieśniami to drugi autorski projekt muzyczny Agnieszki Fiuk, będący adaptacją muzyczną biblijnego tekstu księgi o tym samym tytule. Kompozycja nie jest parafrazą, ani też nie wybiera pojedynczych tekstów. Jest natomiast jedną z pierwszych prób objęcia całej treści i ułożenia ją w narrację pokazującą rodzenie się i dojrzewanie Miłości. Dobrą okazją do poznania projektu, będzie koncert promujący płytę „Pieśń nad pieśniami”. Na koncert zaprasza autorka, Agnieszka Fiuk:

22 lutego na Jasnej Górze w Sali Papieskiej o godz. 19.30 odbędzie się koncert, na którym zagramy Pieśń nad pieśniami. Duży skład wokalno-instrumentalny zespołu Eufonia, który zagra całą księgę, którą opracowałam muzycznie, a którą ubogacił aranżacjami Łukasz Wilczura. Będzie nas 27 osób na scenie. Cieszymy się, że to jest ostatnia sobota karnawału, z tego względu, że utwór pieśń nad pieśniami jest utworem weselnym i oblubieńczym. Będzie można sobie troszkę przytupnąć, będzie można melancholijnie posłuchać różne style muzyczne w 22 utworach zawarte. Serdecznie zapraszam.

Pieśń nad pieśniami to księga Starego Testamentu. Jest zapominana, mało czytana i mało rozważana. Agnieszka Fiuk z Pieśnią nad pieśniami zaprzyjaźnia się od kilku lat:

– Po pierwsze, po moim projekcie „Ocalona”, który wynikał z mojego życia, z ocalenia, którego doświadczyłam, nastąpił kolejny etap rozwoju duchowego – umiłowana – wejście na drogę miłości i zażyłości z Panem Bogiem. Ja bardzo mocno podkreślam relacje z Bogiem, że wszystko inne rodzi się na bazie relacji z Bogiem. Zapalnikiem była moja rozmowa z jedną z sióstr zakonnych. Bardzo serdeczna rozmowa, która mnie w pewnym momencie zastanowiła, ponieważ usłyszałam rozmawiając o Pieśni nad pieśniami taki lęk, wręcz obawę przed tą księgą, że ona jest tak trudna i taka niezrozumiała, że taka księga znajduję się w Piśmie Świętym. Ten lęk i ta obawa Oblubienicy Chrystusa, jakim jest siostra zakonna, spowodowała we mnie jeszcze taką większą chęć poznania tego dzieła, opisania go muzycznie i podania go w ten sposób całemu światu.

Muzyczna adaptacja tekstu Pieśni nad pieśniami jest dobrą okazją do przyswojenia sobie treści księgi. Do poznania prawdziwej, autentycznej miłości.

– Już po pierwszych koncertach i pierwszych spotkaniach warsztatowych dostałam informację zwrotne, które brzmią bardzo podobnie, że w muzyce słyszymy piękną historię i słyszymy ją w taki sposób, że chcemy ją przeżyć. Dla mnie jest to potwierdzenie, że Pan Bóg poprowadził tą księgę w sposób muzyczny. – mówi Agnieszka Fiuk.

Patronat honorowy nad koncertem sprawuje abp Wacław Depo, a patronat medialny Radio Fiat.