W święto Podwyższenia Krzyża Świętego w całym kraju odprawiane były nabożeństwa w ramach inicjatywy Polska pod Krzyżem. Główne uroczystości odbyły się we Włocławku ale wszyscy, którzy nie mogli tam pojechać, mieli możliwość uczestniczenia w modlitwach organizowanych w wielu parafiach w całej Polsce. Częstochowskim miejscem spotkania w ramach inicjatywy był kościół Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Sikorskiego. Punktualnie o godzinie 15.00 w wypełnionym wiernymi kościele rozpoczęto modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia. Modlitwie przewodniczyli pasterze naszej archidiecezji, abp Wacław Depo oraz bp Andrzej Przybylski. Metropolita częstochowski wyjaśnił, jaki jest sens wspólnej modlitwy pod Krzyżem:
– Niewątpliwie bardzo ważne jest zadanie, żeby każdy z nas określił się po stronie Chrystusa. Wypowiadamy słowo krzyż, ale tu nie chodzi o narzędzie zbrodni, ale o krzyż, jako narzędzie naszego zbawienia. Taka akcja, jak ta we Włocławku, jest nam potrzebna dla takiego przebudzenia. Bo to przychodzi jako kolejna fala po doświadczeniach, jak krzyż na Giewoncie, jak krzyż na Krakowskim Przedmieściu. Te prowokacje, które pokazują, żeby usunąć krzyż z naszych miejsc publicznych, jako wyznawanie wiary, muszą się spotkać z ripostą, która polega przede wszystkim na modlitwie i wezwaniu do nawrócenia. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy zwłaszcza w tej Godzinie Miłosierdzia stają do wspólnej modlitwy, żeby jeszcze raz wyznać Chrystusa, jako naszego jedynego Odkupiciela.
Po modlitwie zaprezentowany został spektakl przygotowany przez dzieci i młodzież z parafii, dotyczący historii krzyża papieskiego, krzyża, który papież Jan Paweł II trzymał w trakcie liturgii Wielkiego Piątku w 2005 roku.
Na zakończenie nabożeństwa abp Wacław Depo oraz bp Andrzej Przybylski udzielili zgromadzonym błogosławieństwa relikwiami Krzyża Świętego, które przechowywane są w świątyni.

Tekst i foto: ZD

Skip to content