Fot. Caritas

W świecie pełnym gonitwy za marzeniami warto pamiętać o innych, których marzeniem często jest ciepła strawa i dach nad głową. W tym roku 15 listopada przypada IV Światowy Dzień Ubogich.

Dzień ten zainicjował Papież Franciszek, podkreślając, że modlitwa „Ojcze Nasz” jest modlitwą skierowaną właśnie do potrzebujących. Wspólnota ludzi od zawsze zawierała w sobie ludzi biednych i potrzebujących, dlatego odruch pomocy powinien być czymś naturalnym i jednocześnie przemyślanym.

– Wśród naszej wspólnoty są ludzie biedni i ubodzy, którzy albo zostali tak uczynieni poprzez dane systemy i odrzucenie, albo sami siebie takimi uczynili i przyjęli taki styl życia, jako swój własny i nie chcą się z tego wyzwolić. Żebranie należy rozpatrzeć w kategorii nie oszustwa, a wniknięcie w jego sytuację. Niestety, zdarzają się przypadki, gdzie ludzie nie są wdzięczni za pomoc, ponieważ traktują to jako styl życia – podkreślił metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Tego dnia organizacje charytatywne na całym świecie organizują różnego rodzaju zbiórki i wydarzenia, uwrażliwiające na potrzeby ludzi ubogich. W Częstochowie i regionie Caritas Archidiecezji Częstochowskiej od lat pomaga najbardziej potrzebującym, stając się symbolem pomocy dla innych.

– To dzień, w którym bardziej, mocniej i głębiej pochylamy się nad tajemnicą ubóstwa i rzeczywistością biedy. Jest to okazja, aby przez ten dzień stać się lepszymi ludźmi, bo to ubodzy czynią nas lepszymi, nie inaczej i nie odwrotnie. W niedzielę 15 listopada o godz. 11:00 w Radiu Fiat będzie transmitowana Msza św. z Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, z intencją za wszystkich biednych i ubogich. Mszę św. będzie celebrował abp Wacław Depo – mówił ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Ubodzy mieszkający w schroniskach Caritas Archidiecezji Częstochowskiej będą współuczestniczyć w Mszy św. poprzez czytania Słowa Bożego.

BNO

Skip to content