Po odrestaurowaniu pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego powrócił po kilkumiesięcznej nieobecności na Jasną Górę. Ma też swoje nowe miejsce. Dotychczas pomnik Prymasa Tysiąclecia znajdował się na ciągu komunikacyjnym dla pieszych, przed Bramą Lubomirskich, a więc główną bramą, która prowadzi do jasnogórskiego sanktuarium. Teraz ustawiony został w miejscu nie tylko lepiej dostępnym, ale i bardziej widocznym, na skraju trawnika na błoniach jasnogórskich. Odrestaurowaną rzeźbę ustawiono na nowym postumencie wykonanym z porfiru w zeszłą środę (29 marca).

– Ta nowa lokalizacji została przemyślana i zamierzona przez twórcę pomnika, prof. Jana Kucza, który już w roku 1997 chciał, aby kard. Wyszyński wprowadzał pielgrzymów na Jasną Górę i żeby oni wchodząc zarówno z jednej jak i drugiej strony widzieli postać prymasa, który zawierzył siebie i polski Kościół Matce Bożej. Cieszymy się, że zgodnie z wolą twórcy i ofiarodawców udało się to przedsięwzięcie odrestaurowania doprowadzić do końca  – tłumaczy o. Sebastian Matecki, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

Pomnik w celu renowacji zabrano do pracowni odlewnika Marka Żebrowskiego pod koniec listopada. Tam, w Bielsku-Białej pracowano nad jego ostatecznym kształtem kilka miesięcy.  – Miałem możliwość obejrzenia pomnika.  To co było widać, to bardzo duże różnice w patynie. Jak się okazało, pewne fragmenty były odlane z różnych składów brązu, co powodowało różny odcień patyny. Poprzez sam sposób jej przeprowadzenia było bardzo wyraźnie znać ślady montażu. I to było główne założenie renowacji. Wiadomo było, że zrobić się tego na miejscu nie dało, więc padła decyzja o transporcie – opowiada Żebrowski.

Pomnik Kardynała Stefana Wyszyńskiego został zaprojektowany przez prof. Jana Kucza, polskiego rzeźbiarza i pedagoga, który wygrał konkurs ogłoszony przez ojców paulinów. Pomysł na rzeźbę powstał, gdy prof. Kucz szedł wraz ze swoją żoną pod górę, od parku w stronę murów Jasnej Góry. -Ten wielki człowiek w koncepcji artystycznej nie krzyczy: “jestem wielki” jak większość pomników, tak prymasa widzą wszyscy, natomiast tu ten wielki człowiek klęka. I tak jakby mówił: nie patrzcie na moją twarz, nie patrzcie na moje szaty kardynalskie, patrzcie na moje klękanie – dzielił się twórca pomnika.

Pomnik prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego odsłonięto 26 sierpnia 1997 r. Uroczystego poświęcenia dokonał ks. kardynał Józef Glemp. Pomnik powstał z inicjatywy przeora Jasnej Góry o. Szczepana Kośnika. Mierzący 3,5 m wysokości oraz ważący 6 ton postument przedstawia przyklękającą i pochyloną postać kardynała wykonaną z brązu.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content