Posłanie neoprezbiterów oraz zmiany personalne w archidiecezji

Wakacje to czas podsumowań kończącego się roku akademickiego. Z tego powodu w Wyższym Seminarium Duchowny w Częstochowie 21 czerwca została odprawiona przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo Msza Święta połączona z  uroczystym wręczeniem pierwszych nominacji na parafie wyświęconym niespełna dwa tygodnie wcześniej neoprezbiterom.

Abp Depo skierował do neoprezbiterów słowo wyjaśnienia, czym powinien być Kościół.

Po pierwsze Kościół jest sakramentem. Nie moim, nie twoim, ale Chrystusa. To On jest znakiem Boga niewidzialnego, a my tylko zgodziliśmy się złożyć swoje życie w Jego ręce. Po drugie Kościół jest wspólnotą. Trzeba łączyć ludzi z Bogiem, a nie ze sobą. Ksiądz jest tylko sługą. Trzecie zadanie to misja. Kościół jest misyjny i jest posłaniem. W duchu wiary i posłuszeństwa trzeba odczytać to, co jest dzisiaj waszym udziałem — mówił metropolita częstochowski.

Po uroczystości posłania neoprezbiterów, w seminarium odbyło się kolegium księży dziekanów archidiecezji częstochowskiej, a następnie uroczyste wręczanie dekretów ze zmianami personalnymi. Pierwszym jego etapem były podziękowania skierowane przez abp. Depo do księży przechodzących na emeryturę oraz ustępujących z urzędu dziekanów. Następnie wręczane były nominacje proboszczowskie i dziekańskie.

Wszystkim nominatom serdecznie gratulujemy.

DC

Fot. DC