Pszczelarze z modlitwą u Królowej Polski

Po raz 31. na Jasną Górę przybyli pszczelarze. Ich tegoroczna pielgrzymka przypadła na pierwszy piątek i pierwszą sobotę grudnia.

Głównym punktem wydarzenia była uroczysta Eucharystia w bazylice jasnogórskiej, pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego. Ksiądz biskup, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy mówi o przesłaniu jakie chce kierować do uczestników pielgrzymki:

-Przede wszystkim, żeby nie zniechęcali się przeciwnościami, których doświadczają. Chodzi głównie o los szczególnie tych pszczelarzy, którzy mają gospodarstwa pszczele, niektórzy mają ponad 1000 uli. To już są przedsiębiorstwa, najczęściej rodzinne. Żeby one funkcjonowały, muszą być przewożone do różnych miejsc, bo wiadomo, że tego pożytku pszczoły w jednym miejscu nie zbiorą. 

Wykonując swoją pracę, pszczelarze nie mają łatwego zadania. O problemach z jakimi się zmagają, mówi Piotr Krawczyk z Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie:

-Tak jak w całym rolnictwie, tu na pewno największym problemem jest susza, która kolejny rok nas dotyka. Jest sucho, kwiaty słabiej nektarują, pszczoły nie mają czego zbierać. Przez to są w Polsce rejony gdzie była mała wydajność miodu i są rejony gdzie były dobre zbiory – tam gdzie padało więcej deszczu. Bardzo duży wpływ na kondycję roi pszczelich ma roztocze Varroa. Kolejnym problemem są pestycydy. Ich odpowiedzialne stosowanie minimalizuje ryzyko zatruć, ale jednak są jeszcze rolnicy, którzy się do tego nie stosują. To bardzo zagraża pszczołom.

Z jakimi intencjami pszczelarze przybywają zatem na Jasną Górę?

-Z podziękowaniem okazane łaski, za ten rok, choć nie był najlepszy. Także z prośbą o to, by kolejny okazał się lepszy, by zdrowie nam dopisywało na tyle, żeby spokojnie móc zajmować się pszczołami. 

W programie pielgrzymki prócz wydarzeń modlitewnych, odbyły się wykłady zaproszonych gości. O tematyce konferencji mówi Piotr Krawczyk:

-Odbyła się konferencja pt. „Pokarm dla pszczół lekarstwem dla człowieka”. Mowa tutaj o produktach pszczelich. Pszczoły przerabiając nektar, wytwarzają miód. Nektar jest pokarmem dla pszczół, a miód, jeśli jest dobrze odebrany, może służyć ludziom jako lekarstwo. 

Pielgrzymkę oprawiła swoim śpiewem młodzież z Chóru Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli.

Jakub Szewczyk