Rekolekcje Wielkopostne dla dzieci w Archikatedrze

W wielu parafiach naszej archidiecezji trwają rekolekcje wielkopostne. Jest to szczególny czas naszych przygotowań do najważniejszego ze świąt w Kościele katolickim, Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Rekolekcje trwają również w Archikatedrze Świętej Rodziny. Nauki głosi tam paulin, o. Stanisław Jarosz, który wyjaśnił sens uczestnictwa w rekolekcjach:
– Wiara się rodzi ze słuchania. To jest raz, a dwa – wciąż potrzeba pewnego odnawiania naszego myślenia, właściwie to przemiany w myśleniu. Bo Wielki Post zaczęliśmy od Popielca, „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – nawrócić się, to zacząć myśleć inaczej. Dlatego to przepowiadanie rekolekcyjne ma prowadzić do zmiany myślenia, a za zmianą myślenia może iść zmiana życia. Nigdy odwrotnie.
Ojciec Jarosz szczególnie przygotowuje się do nauk rekolekcyjnych dla dzieci, jednak jak sam mówi, te spotkania sprawiają mu niezwykłą radość:
– Chciałbym się dopasować do etapu dzieci, ponieważ inny jest przekaz dla dorosłych, inny jest przekaz dla dzieci, a Ewangelia jest ta sama. I cała sztuka polega na tym, której się wciąż uczę, to tak mówić, żeby być zrozumianym, żeby to dzieci chciały przyjąć, żeby coś im zostało. Cała sztuka właśnie w tym. I to, żeby jeszcze chcieli słuchać i zrozumieć. Dlatego mnie jest chyba trochę łatwiej, bo mam jeszcze dużo dziecinady w swoim życiu, i to pewnie dlatego.
Rekolekcje z o. Jaroszem w Archikatedrze Świętej Rodziny potrwają do środy 23 marca. Zakończą się wieczorną Mszą św. o godz. 18.00.

ZD