Relikwie św. Jana Pawła II od dziś w Mstowie

13_relikwie_mstow_am

30 października 2016 roku zapisze się w kronice parafii Wniebowzięcia NMP w Mstowie jako data wprowadzenia do świątyni relikwii św. Jana Pawła II. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo – metropolita częstochowski. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli m.in.: ks. Paweł Greń – proboszcz mstowskiej parafii, ks. Piotr Zaborski – dyrektor Radia Fiat oraz ks. Marian Szczecina – wizytator zakonu Kanoników Regularnych.

– Jest moją wielką radością, że mogę powitać was wszystkich w naszym mstowskim kościele. Gromadzi nas w tej świątyni szczególna okazja. Kończy się rok jubileuszowy. Dekretem abp Depo drzwi naszej świątyni były Bramą Miłosierdzia. Dla dobra modlącego się tutaj ludu umieściliśmy na ołtarzu relikwię św. s. Faustyny. Dziś chcemy umieścić również relikwię św. Jana Pawła II. Wierzę, że on pomoże swoim orędownictwem u Ojca w niebie wszystkim parafianom i pielgrzymom. Módlmy się, aby ten czas wielkiego jubieleuszu był dla nas owocny – mówił na początku Eucharystii kustosz mstowskiego sanktuarium, ks. Paweł Greń.

W homilii skierowanej do licznie zgromadzonych wiernych abp Depo przypomniał o ważnym posłaniu Kościoła do świata.

– Posłanie Kościoła do świata bierze się nie tylko od Chrystusa, ale jest ono przez Niego wyznaczone. Słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii, że Syn Człowieczy przyszedł, aby szukać i zbawić to co zginęło. Bóg posyła nam swojego Syna, aby przez wiarę w Niego zbawienie stało się udziałem każdego człowieka. Chcemy, tak jak Zacheusz usłyszał od Jezusa usłyszeć, dziś zbawienie stało się udziałem tego domu – nawiązywał do Liturgii Słowa metropolita częstochowski.

Abp Depo zwrócił również uwagę na rolę Kościoła w życiu św. Jana Pawła II, którego relikwie wprowadzono podczas uroczystości.

– Wspólnota Kościoła jest głęboko zanurzona w ludzkości i stanowi wielką tajemnicę wiary. Kościół i człowiek, Kościół i świat wzajemnie się potrzebują, wzajemnie się uzupełniają. Błędem jest współczesny prąd, który mówi o wierze w  Boga przy niewierze w Boga. Nie ma Kościoła bez Chrystusa i dojścia do Chrystusa bez Kościoła. Tajemnicę tych duchowych powiązań pięknie oddaje fragment poematu Karola Wojtyły, który nosi tytuł Stanisław. Czytamy w nim: “Pragnę opisać Kościół, mój Kościół, który rodzi się wraz ze mną, ale ze mną nie umiera. Kościół dno bytu mojego i szczyt. Kościół korzeń, który zapuszczam w przeszłość i przyszłość zarazem. Sakrament mojego istnienia w Bogu, który jest Ojcem”- przypominał abp Depo.

Na zakończenie swojej homilii metropolita częstochowski zachęcił wiernych do realizacji zobowiązań wynikających z wiary, ale i z przykładu św. Jana Pawła II. – Pierwsze zobowiązanie naszej wiary to przyznawanie się do niej choćby przez proste Szczęść Boże, Niech Będzie pochwalony Jezus Chrystus. […] Razem z Janem Pawłem II pamiętajmy też o naszej relacji z Maryją. Nikogo nie dziwi jego zawołanie “Cały Twój Maryjo”. To jest nasz charyzmat, nasz polski katolicyzm. Zawierzenie Matce Bożej jest naszym zadaniem. Nie dajmy się zepchnąć na marginesy życia, bo mamy matkę, matkę miłosierdzia. W jej dłonie złóżmy nasze nadzieje. […] Odkryjmy na nowo tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Papież Polak jest dobitnym przykładem tego odkrywania. Zwróćmy uwagę choćby na datę jego przejścia ze śmierci do życia w wigilię Bożego Miłosierdzia. To wtedy Chrystus po raz kolejny zawołał go po imieniu do domu Ojca, bogatego w miłosierdzia. Niech życie i nauczanie Jana Pawła II będzie naszą codziennością i naszym świadectwem wobec Boga i ludzi – zakończył abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. ks. Paweł Greń przywołał refleksję, że teksty św. Jana Pawła II można odczytać tylko w kluczu modlitwy.  – One były pisane na kolanach. Papież wszystko robił przed Bogiem, z Bogiem i w Bogu. Kropla krwi św. Jana Pawła II spoczywać będzie na naszym ołtarzu. Naszym obowiązkiem będzie gromadzić się tutaj na modlitwie. Tylko wtedy możemy stać się jeszcze bardziej ludźmi Boga. Proszę, nie bójcie się podchodzić przed ten ołtarz, ten relikwiarz. Wszyscy w tym miejscu możemy wymodlić bardzo wiele. Niech św. papież będzie dla nas wszystkich wzorem życia dla Boga i w Bogu – apelował ks. Greń.

W czasie uroczystości poświęcono również tablicę, która upamiętniać będzie czas Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia i Bramę Miłosierdzia w mstowskiej parafii. Odmówiono także litanię do św. Jana Pawła II według Benedykta XVI.

fot. Aleksandra Mieczyńska

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content