abp Wacław Depo/fot. Radio Fiat

42. rocznicę święceń kapłańskich świętuje dzisiaj abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. 3 czerwca 1978 roku święceń prezbiteratu udzielił mu w katedrze sandomierskiej bp Piotr Gołębiowski, administrator apostolski w Sandomierzu.

Jak zaznacza abp Depo, wracając do czasów dzieciństwa, na jego powołanie na pewno miała wpływ ogromna miłość mamy:

– Moja mama urodziła mnie jako trzeciego syna. Zawsze to podziwiałem, dlaczego moi rodzice pobierali się w ciemną noc okupacji w grudniu 1941 roku. Wtedy wszystko wskazywało na jakąś zagładę. To związanie ślubem odczytuję w późniejszej modlitwie jako powołanie i może dzisiaj tym, kim jestem. Tym bardziej że rodziłem się jako trzeci syn.

Abp Wacław Depo podkreśla również, że niezwykle ważne dla niego było wsparcie udzielane na drodze do kapłaństwa przez rodzinę, zwłaszcza przez mamę:

– Kiedy po raz pierwszy wracałem z seminarium do mamy, mając kilka dni wolnego, po przywitaniu spojrzała mi w oczy i powiedziała, że jeśli nie miałbym dobrego poziomu bycia księdzem i jeśli odczuwam, że nie mam powołania to lepiej, abym został w domu. Przyznam, że byłem tym wtedy bardzo mocno poruszony. 

Maj i czerwiec to piękny czas jubileuszy kapłańskich. Wielu duchownych z archidiecezji częstochowskiej przeżywa moment narodzin kapłaństwa w momencie święceń.

– Mamy bardzo piękny czas jubileuszy kapłańskich. Wielu z nas przeżywa ten moment, gdy rodziliśmy się do kapłaństwa w momencie święceń prezbiteratu. Z racji, że wszyscy jesteśmy kapłanami w kapłaństwie swoich biskupów diecezjalnych, tym bardziej dzisiejszy dzień jest dla nas ważny – podkreślił bp Andrzej Przybylski.

Jak powiedział ks. prof. Marian Duda, dzień święceń prezbiteratu jest niezwykle ważny, bo to od tego dnia zaczyna się łaska posługi kapłańskiej:

– Gdyby nie droga prezbitera, nie byłoby sakry biskupiej, a następnie przyjścia w charakterze arcybiskupa metropolity do Częstochowy. Dlatego też w tym dniu jesteśmy szczególnie wdzięczni Trójcy Przenajświętszej, bo takie kapłaństwo zawsze wypływa z miłości Ojca.

Swoje osobiste odczucia związane z posługą abp. Wacława Depo przedstawia ks. Rafał Grzesiak, duszpasterz akademicki:

– Abp Wacław Depo nie tylko przyjeżdża do nas, modli się za nas, sprawuje Eucharystię i głosi słowo, ale zawsze po Mszy św. podążamy z nim do naszej auli akademickiej, gdzie spotyka się z naszymi władzami uczelnianymi i studentami, gdzie  każdemu z osobna jest w stanie poświęcić chwilę czasu.

Rocznica święceń to dla każdego kapłana miły moment, uświadamiający co prawda upływ czasu, ale pokazujący, za jak wiele można Panu Bogu dziękować.

– Włączamy się dziś w to dziękczynienie arcybiskupa za 42 lata jego kapłańskiej posługi, która teraz jest naznaczona także pełnia kapłaństwa w biskupstwie i pragniemy razem z całą Archidiecezją życzyć mu, aby Bóg błogosławił i umacniał go w kolejnych latach. Czekamy na kolejne jubileusze – mówił ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik Kurii Metropolitalnej.

Jak mówi ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej, w posłudze każdego kapłana jest czas na czerpanie z charyzmatu święceń:

– Rocznica kapłaństwa naszego arcybiskupa oraz każda inna jest okazją do wdzięczności Panu Bogu za to, ze nas grzesznych, słabych ludzi wybiera do kapłaństwa, święci na kapłanów i powołuje do głoszenia Słowa Bożego bez żadnych naszych zasług.

42. rocznicę święceń abp. Wacława Depo szczególnie przeżywa ks. Sebastian Kosecki, neoprezbiter, który sam niedawno otrzymał święcenia kapłańskie:

– Dla mnie jest to szczególny dzień, ponieważ ten kapłan kilka dni temu urodził mnie oraz sześciu moich braci z roku do kapłaństwa. 

Abp. Wacławowi Depo dziękujemy za ojcowskie pasterzowanie archidiecezji częstochowskiej, życząc kolejnych lat pięknej posługi i przewodnictwa Kościołowi częstochowskiemu u stóp Jasnogórskiej Pani.

Radio Fiat
czestochowskie24.pl

Arcybiskup Metropolita Wacław Depo
Arcybiskup Wacław Tomasz Depo urodził się 27 września 1953 r. w Szydłowcu k/Radomia w rodzinie robotniczej Leokadii i Kazimierza Depo. Jego rodzina związana jest z tym miastem od XVIII w. W Szydłowcu ukończył LO im. Henryka Sienkiewicza. Po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1978 roku z rąk Sługi Bożego biskupa Piotra Gołębiowskiego. Bezpośrednio po otrzymaniu święceń kapłańskich pełnił posługę wikariusza w parafii Stromiec k/Białobrzegów Radomskich. Następnie został skierowany na studia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w grudniu 1980 r. obronił pracę magisterską. W czerwcu 1984 r. obronił doktorat z teologii dogmatycznej na temat: „Chrystus kerygmatyczny w nauce M. Koehlera”. Wszystkie stopnie naukowe zdobył pod kierunkiem promotora ks. prof. dr. hab. Czesława S. Bartnika.

Źródło: archiczest.pl

Skip to content