26 sierpnia obchodzone jest jedno z najważniejszych świąt dla Zakonu Paulinów, ale i dla całej archidiecezji, Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Jednak niewiele osób pamięta, że właśnie dzisiaj 13 kwietnia, przypada 114 rocznica zatwierdzenia tego święta przez papieża Piusa X. O historii ustanowienia uroczystości opowiada paulin, o. Sebastian Matecki:
– Już w XV wieku były starania, poprzez różne nadawane przywileje Jasnej Górze, żeby tutejsze odpusty miały bardziej uroczysty charakter, żeby święta tu celebrowane były obfitsze w Łaskę Bożą. W VII wieku nadal podejmowali paulini starania, w 1638 roku, a później po cudownej obronie Jasnej Góry proszono o takie święto dziękczynienia. Dopiero na początku 20 wieku, po kolejnych usilnych naleganiach na Stolicę Apostolską, papież Pius X zatwierdził 13 kwietnia 1904 roku Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Początkowo było to święto dla jasnej Góry, Częstochowy i Diecezji Włocławskiej, bo taka wtedy tu była. Później, stopniowo, święto rozprzestrzeniało się na teren Polski, ale to znowu trwało dość długo, bo ostatnie rozszerzenie i zatwierdzenie dla całej Polski miało miejsce dopiero w 1956 roku.
Uroczystość NMP Częstochowskiej, obchodzona 26 sierpnia, ściśle związana jest z sanktuarium maryjnym w Częstochowie, w którym od końca XIV wieku otaczany jest wielką czcią obraz Bożej Rodzicielki. Pochodzenie obrazu, osnute legendami, pozostaje dotąd niewyjaśnione. Prawdopodobnie pochodzi ze wschodu i stanowi typ ikony Panagia Hodegetria, czyli „Najświętsza Przewodniczka”.

ZD

Skip to content