Rozpoczyna się wizyta „ad limina Apostolorum”

_DSC0384

Dzisiaj 1 lutego rozpoczyna się wizyta „ad limina Apostolorum”. Trwać będzie osiem dni. Przed południem biskupi złożą wizyty w trzech kongregacjach: Duchowieństwa, Edukacji Katolickiej i Kultu Bożego. Po niedzieli odwiedzą jeszcze inne kluczowe urzędy Kurii Rzymskiej – Kongregacje ds. Biskupów, Nauki Wiary i Zakonów. Konferencja Episkopatu Polski – podzielona na trzy grupy – spotka się z prefektami kongregacji. 1 lutego z Ojcem Świętym Franciszkiem spotka się pierwsza z pięciu grup biskupów diecezjalnych i pomocniczych. Na jej czele stać będzie prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Towarzyszyć mu będzie m.in. abp Stanisław Gądecki, zastępca przewodniczącego KEP i bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Episkopatu. Wszyscy biskupi należący do Konferencji Episkopatu Polski złożą wspólnie wizytę Papieżowi w piątek, 7 lutego, o godz. 11.30. Jako pierwszą z czterech bazylik watykańskich biskupi odwiedzą bazylikę Santa Maria Maggiore. Odprawią w niej Mszę św. w najbliższy poniedziałek. W tym samym dniu prezydium Episkopatu wraz z przewodniczącym Komisji Konkordatowej i Komisji Wspólnej złożą wizytę w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, by omówić stosunki państwo-Kościół.

Wizyta „do progów apostolskich” (łac. „ad limina Apostolorum”) składana jest przez biskupów zwykle co pięć lat. Z racji rosnącej liczby diecezji i zmiany na urzędzie papieskim ostatnia tego typu wizyta odbyła się 8 lat temu. W czasie „ad limina” omawiane są w Stolicy Apostolskiej najważniejsze zagadnienia dotyczące diecezji i Kościoła w danym kraju, m.in. na podstawie przesłanych wcześniej przez biskupów sprawozdań.

źródło: episkopat.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content