Fot. Radio Fiat

Wyższy Instytut Teologiczny to nie tylko studia na kierunku teologia, ale także cały zestaw studiów okołoinstytutowych. Należy do nich Studium Duchowości Chrześcijańskiej, Studium Życia Rodzinnego oraz Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej.

Ta ostatnia propozycja skierowana jest do wszystkich, którzy odkrywają w sobie zdolności muzyczne i chcą nauczyć się, jak poprawnie posługiwać w kościele muzyką i śpiewem jako organista, kantor lub animator muzyczny. Z oferty mogą skorzystać także ci, którzy są już muzykami.

– Mamy absolwentów nawet wyższych studiów muzycznych, którzy albo długi czas nie pełnili tego rodzaju posługi, albo widzą pewne braki w swoim przygotowaniu liturgicznym i pastoralnym. Dlatego, jak mówią, chcą przyjść do nas, aby pogłębić wiedzę o liturgii i muzyce w stricte sakralnym znaczeniu. Nasze studium trwa pięć lat, ale ich długość jest bardzo indywidualna – mówi ks. Łukasz Połacik, zastępca dyrektora Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

Studiowanie Liturgii i muzyki kościelnej daje możliwość uzyskania dyplomu muzyka kościelnego, czyli organisty. Zajęcia mogą mieć charakter zbiorowy lub indywidualny. Brak także ograniczeń co do wieku i wykształcenia. Wymiar nauki także jest dostosowywany do indywidualnych preferencji studenta.

– Niektórzy chcą spędzić u nas więcej czasu i dłużej zapoznawać się z głównym instrumentem, jakim są organy. Są też osoby, które po uzgodnieniach i wstępnych przesłuchaniach przyjmujemy na drugi lub trzeci rok studiów, gdyż często taka jest ich potrzeba. Pamiętam przypadek, gdzie pewna osoba po otrzymaniu świadectwa ukończenia studium chciała zostać jeszcze jeden rok, by dobrze przygotować się do posługi w parafii – dodaje ks. Łukasz Połacik.

Poza planowanymi zajęciami studenci mogą niemal bez ograniczeń korzystać z instrumentów na wyposażeniu Instytutu. Wśród nich znajdziemy m.in. klasyczne, piszczałkowe i zabytkowe organy Riegera, fortepian, trzy pianina, fisharmonię oraz instrumenty elektryczne. Wszystkich zainteresowanych studiowaniem muzyki w Wyższym Instytucie Teologicznym odsyłamy po szczegóły dostępne na stronie internetowej wit-czestochowa.pl albo w siedzibie WIT przy ul. św. Barbary 41 w Częstochowie.

BNO

Skip to content