Światło w ciemności

Fot. Radio Fiat

8 grudnia rozpocznie się modlitwa w intencji ładu moralnego w Polsce. Po Apelu Jasnogórskim chrześcijanie zjednoczą się podczas odmawiania Różańca św. Symbolem solidarności w prośbie o pokój będzie zapalenie świec i roratnich lampionów, a następnie umieszczenie ich w oknach swoich domów.

Do udziału w inicjatywie „Światło w ciemności” wszystkich wiernych zaprasza abp Wacław Depo.

– Chrystus Pan narodzony z Maryi Dziewicy, którego będziemy czcić w sposób szczególny w tajemnicy Bożego Narodzenia, przychodzący do nas w Eucharystii, Sam siebie określił „światłością świata”. „Kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności”, dlatego symbol roratnej świecy czy lampionów jest dla nas zewnętrznym symbolem opowiedzenia się po stronie Chrystusa. Proszę więc, włączmy się 8 grudnia we wspólną modlitwę. Odmówmy dzieciątek różańca i zapalmy symboliczne światło jedności.

Inicjatywa wyjątkowej modlitwy zrodziła się przy grobie Jana Pawła II podczas Narodowej Pielgrzymki Polaków do Rzymu – mówi ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny Tygodnika Idziemy.

– 13 grudnia 1981 roku, gdy komuniści wypowiedzieli wojnę Polakom, Ojciec Święty św. Jan Paweł II w oknie papieskiego apartamentu postawił świecę. Był to znak solidarności z rodakami. Wezwał cały świat do modlitwy. Wobec współczesnych zagrożeń my również powinniśmy znaleźć w sobie odwagę, aby 8 grudnia o godz. 21.00 powtórzyć ten znak. Chodzi o to, żebyśmy odmówili razem z Jasną Górą dziesiątek różańca w intencji pokoju społecznego oraz ładu moralnego w naszej Ojczyźnie.

8 grudnia Kościół katolicki obchodzić będzie uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Święto przypomina, że Bóg wybrawszy Maryję na Matkę swojego Syna, zachował Ją od grzechu i obdarzył pełnią łaski. Tego dnia chrześcijanie proszą Stwórcę o pomoc w zwalczaniu swoich grzechów, dlatego to właściwy moment, aby błagać o przebaczenie i wypraszać pojednanie narodu, tłumaczy ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej.

– Chcemy wraz z całym Kościołem w Polsce łączyć się duchowo w szczególnej modlitwie za nasz naród. Ostatnie tygodnie, które przeżywamy, są trudnym czasem podziałów i ataków. Chcemy prosić dobrego Boga przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny o pojednanie i uspokojenie napięć społecznych.

Modlitwa rozpocznie się 8 grudnia o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim. Inicjatywie błogosławi również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

ABK