Święta Brygido, chroń nas w tych trudnych czasach!

św. Brygida Szwedzka/fot. Radio Fiat

Patronka Europy, pielgrzymów oraz dobrej śmierci – św. Brygida. Kościół obchodzi jej święto 23-go lipca, czyli w rocznicę jej śmierci. O historii i życiu tej średniowiecznej świętej, mówią siostry z zakonu brygidek z Częstochowy:

– Św. Brygida urodziła się w 1302 lub w 1303 roku – te daty związane z jej życiem nie są na 100% pewne. Wyszła za mąż już w wieku 13 lat za starszego Ulfa Gudmarssona. Była matką ośmiorga dzieci. Przekazy mówią, że jej małżeństwo było szczęśliwym małżeństwem. Brygida miała duży wpływ na swoich domowników. Później została wybrana jako ochmistrzyni na dworze królewskim. Tam poznała życie dworskie, którym była jednak rozczarowana, bo wtedy był olbrzymi upadek obyczajów. Ona sama była kobietą bardzo religijną i głęboko wierzącą – stwierdziła siostra.

Św. Brygida urodziła się na zamku Finstad w pobliżu szwedzkiej miejscowości Uppsala. Według żywotów, już od najmłodszych lat miała doznawać objawień. W wieku 7 lat objawiła się jej Matka Boska, a wieku 12 lat Jezus Chrystus na krzyżu. Po śmierci swojego męża postanowiła oddać się Bogu. Utworzyła m.in. zakon sióstr brygidek, które tak obchodzą święto swojej założycielki:

– W tej chwili modlimy się nowenną, która została przygotowana niedawno przez naszą siostrę – Polkę. Oczywiście jest uroczysta Msza św. i wszystkie bardziej uroczyste modlitwy. Każda z nas stara się jakoś sama pogłębiać znajomość życia św. Brygidy, ponieważ jesteśmy brygidkami, a nasza patronka jest świętą bardzo odległą w czasie. Warto więc wracać do takich źródeł – stwierdziła siostra.

Patronką Europy św. Brygidę ogłosił w 1999 roku papież Jan Paweł II. Uczynił to przez list Motu Proprio. Jednocześnie patronkami naszego kontynentu zostały obwołane wtedy Katarzyna ze Sieny i Teresa Benedykta od Krzyża.

Ciekawostką jest, że Święta Brygida, tak jak my, żyła w czasach epidemii. Jak wyglądała walka Brygidy z epidemią dżumy opowiada s. Agnieszka:

W czasach Brygidy w Europie panowała epidemia dżumy. Święta dostała objawienie od Boga, że „zaorze ziemię swoim pługiem i powyrywa drzewa z korzeniami”. Chodziło tutaj o Szwecję. Wiele osób miało umrzeć, ponieważ gdy w Europie trwała epidemia, do Szwecji jeszcze nie dotarła. Król Szwecji bardzo przejął się i zwołał radę królewską. Odbyło się posiedzenie, na którym podjęto decyzję co robić dalej. Rozwiązaniem była pokuta. Trzeba się przygotować, bo w każdym momencie życia człowiek może umrzeć i spotkać się z Bogiem – powiedziała s. Agnieszka.

Św. Brygida przedstawiana jest w ikonografii w ciemnowiśniowym habicie z czerwonym welonem. Znajduje się na nim korona z białego płótna z pięcioma czerwonymi znakami, symbolizującymi rany Chrystusa. Jej atrybutami są heraldyczny lew, korona, księga, ptasie pióro, pielgrzymi kapelusz, serce i krzyż. W Szwecji święto św. Brygidy ma rangę uroczystości i jest obchodzone 9 października.

WB

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content