Fot. Radio Fiat

14 września Kościół katolicki obchodzi uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, które wskazuje na głęboki sens krzyża w życiu chrześcijanina. Geneza święta związana jest z odnalezieniem przez św. Helenę relikwii krzyża św. na początku IV wieku oraz poświęceniem w Jerozolimie bazyliki ku jego czci w 335 roku.

Więcej o historii święta Podwyższenia Krzyża Świętego mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej.

– Święto ma bezpośredni związek z postacią św. Heleny, matki cesarza Konstantyna, który dał wolność chrześcijanom. Pobożna Helena postanowiła odnaleźć i uporządkować wszystkie miejsca święte, związane z życiem Jezusa. Jak przekazują kronikarze oraz legendy chrześcijańskie uporządkowała również Golgotę. Poszukiwała też Krzyża Jezusowego. W skalnej rozpadlinie odnaleziono trzy krzyże. Nie wiedziano jednak, który z nich należał do Chrystusa. Sprowadzono tam chorą kobietę, która dotykała po kolei każdego z nich. Gdy dotknęła ostatniego, została uzdrowiona. Odczytano to jako znak, że właśnie ten krzyż należał do Jezusa. Na pamiątkę odnalezienia krzyża ustanowiono święto, które dzisiaj obchodzimy.

Znak krzyża obecny jest w chrześcijaństwie od śmierci Jezusa. Rozpoczyna i kończy modlitwę, a w liturgii jest gestem błogosławieństwa. Tajemnica krzyża wskazuje na zbawienie człowieka, dlatego chrześcijanie widzą w nim ostateczne zwycięstwo dobra nad złem.

– Nasza uwaga kieruje się nie na samo drewno, ale na sens krzyża. Na to, co się na nim dokonało. Krzyża, który dla pobożnych Żydów był znakiem przekleństwa, najokrutniejszą karą, a dla nas stał się symbolem zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią. Jest nie tylko godłem, symbolem chrześcijaństwa, ale przypomnienie, że Chrystus na krzyżu wykupił nas swoją krwią i dał nadzieję zbawienia.

Relikwie Krzyża św. znajdują się w wielu miejscach świata. Zobaczyć je można również w Sanktuarium Krzyża Świętego w Rększowicach oraz w częstochowskim Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie dzisiaj (14 września) o godz. 18. odprawiona zostanie uroczysta Suma Odpustowa pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Mszę św. poprzedzi procesja, która o godz. 17.30 wyruszy w stronę parafii z kościółka Pana Jezusa Konającego przy Rynku Wieluńskim.

ABK

Skip to content