Święty pedagog – wspomnienie św. Jana Bosko

Wybitny pedagog, przyjaciel młodzieży, nauczyciel i świadek wiary. 31 stycznia obchodzimy wspomnienie św. Jana Bosko, założyciela Pobożnego Towarzystwa św. Franciszka Salezego dla młodzieży męskiej, czyli zgromadzenia salezjanów.

Księża i bracia salezjanie posługują również w Częstochowie na Stradomiu, gdzie prowadzą parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa, oratorium i całodobową placówkę opiekuńczo-wychowawczą. – Do oratorium przychodzi młodzież ze szkół z terenu naszej parafii. Ma ono służyć budowaniu przestrzeni środowiska, gdzie ci młodzi ludzie znajdą dla siebie drugi dom, gdzie wspólnie spędzą czas, gdzie będą czuć się zaakceptowanymi, znajdą osobę chętną do rozmowy z nimi i gdzie będą przebywać wśród ludzi, dla których istotne są wartości chrześcijańskie i humanistyczne – wyjaśnił ks. Michał Piechota, wikariusz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, kierownik oratorium i wolontariusz w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

– Ta placówka natomiast jest przeznaczona dla nieco trudniejszej młodzieży i dzieci z terenu powiatu częstochowskiego. Te osoby są głodne miłości, pokrzywdzone przez los, którym najbliżsi nie zapewnili tego, co istotne dla ich rozwoju. Na miarę naszych możliwości staramy się stworzyć im dom i przygotować ich do życia, żeby mogli być dobrymi i uczciwymi chrześcijanami i obywatelami, jak mówił ks. Bosko – powiedział ks. Michał Piechota.

Przy parafii znajduje się również sala teatralna, którą salezjanie planują wyremontować i jednocześnie „przywrócić ducha pracy teatralnej”. – Taka praca warsztatowa bardzo rozwija szerokie umiejętności naszych wychowanków. W czasie sobotnich zajęć z dziećmi w oratorium uczymy je gry aktorskiej, tańca i śpiewu po to, żeby umiały współpracować w zespole, a także by wykorzystywały swoje talenty – dodał salezjanin.

Ks. Michał Piechota zaprasza również na główną uroczystość odpustową ku czci św. Jana Bosko do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Częstochowie. Msza św. w niedzielę, 3 lutego o godz. 11.00.

Maciej Orman