„Tornister Pełen Uśmiechów” – pomóż i Ty!

fot. akcja.caritas.pl

Ruszyła już 12. edycja corocznej akcji Caritas „Tornister Pełen Uśmiechów”, której celem jest wsparcie dzieci z potrzebujących rodzin u progu nowego roku szkolnego. W tym roku poza wyprawkami szkolnymi uczniowie zyskają dostęp do sprzętu komputerowego zakupionego przez Caritas Polska we współpracy z fundacją Pro Caritate.

Celem akcji jest wyposażenie najbardziej potrzebujących dzieci oraz młodzieży w elementy wyprawki szkolnej. Jak mówi dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Marek Bator, dotyczy ona szczególnie rodzin ubogich.

– Akcja „Tornister Pełen Uśmiechów” ma za zadanie wypełnić plecaki dzieciaków tabletami i komputerami, które były i są niezbędne w czasie pandemii, kiedy mogą się one uczyć jedynie w formie online. W szczególności chodzi o dzieci z rodzin ubogich i wielodzietnych, które w wielu przypadkach mają tylko jeden komputer i muszą się nim dzielić, co znacząco utrudnia naukę.

Ks. Marek Bator podkreśla, że tegoroczna edycja akcji skupia się na świetlicach środowiskowych, na których uczą się dzieci.

– Caritas Polska chce przede wszystkim wyposażyć w komputery świetlice, bo choć u szczytu pandemii były one zamknięte, tak później okazały się bardzo przydatne, zwłaszcza, że pozwalały dzieciom zachować dystans i wszelkie środki ostrożności. Z tego powodu to doposażenie świetlic jest w tym roku naszym głównym celem.

Ks. Marek Bator wyjaśnia także, w jaki sposób można wesprzeć akcję.

– Wierni ze wszystkich parafii, które wchodzą w skład naszej archidiecezji, mogą poprzez proboszczów zwrócić się do Caritas z prośbą o zakupienie tornistra. Później mogą w niego włożyć wszelkie przybory szkolne, jakie tylko mają pod ręką.

Akcja „Tornister Pełen Uśmiechów” prowadzona jest przez Caritas nieprzerwanie od 2009 roku. Od tego czasu Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne przekazały dzieciom w całej Polsce ponad 170 tys. wyprawek szkolnych. Tylko Caritas Polska w latach 2018–2019 zakupiła i przekazała uczniom z rodzin potrzebujących (w tym m.in. dzieciom polonijnym z Grodna i Wilna) ponad 4000 plecaków szkolnych (w tym 1300 z wyprawkami). Akcję można wesprzeć wysyłać SMS o treści TORNISTER na numer 72052 lub poprzez wpłatę na konto lokalnej Caritas (nr konta Caritas Archidiecezji Częstochowskiej to 09 1020 1664 0000 3802 0145 0634).

MSI