„Totus tuus populus” – 28 lat archidiecezji częstochowskiej

Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie/Fot.: ZD

25 marca 1992 roku bullą Jana Pawła II „Totus tuus populus” diecezja częstochowska stała się archidiecezją. Była to jedna z czternastu nowo utworzonych prowincji, która powstała jako jedenasta.

Pierwszym metropolitą częstochowskim był abp Stanisław Nowak, który w latach 1984–1992 pełnił także funkcję biskupa diecezjalnego. Jak mówi obecny arcybiskup senior, historia prowadząca do powstania metropolii okupiona była wieloma wątkami polskiej historii.

– To wielka łaska dla Częstochowy. Warto wspomnieć, jak Polska cieszyła się, gdy powstała pierwsza metropolia w Gnieźnie. Było to za czasów króla Bolesława Chrobrego. Na przestrzeni lat Polska ulegała podziałom, różna była jej historia. Nasz kochany Jan Paweł II postanowił ustanowić nową administrację kościelną – wyjaśniał abp Stanisław Nowak, pierwszy metropolita częstochowski.

Drugim i obecnym metropolitą archidiecezji częstochowskiej jest abp Wacław Depo, który piastuje tę funkcję od 2011 roku. Utworzenie archidiecezji wprowadziło nowe zmiany związane z podziałem administracyjnym kościołów w regionie częstochowskim, radomszczańskim, wieluńskim oraz zawierciańskim.

– Nasza metropolia składa się z trzech diecezji: częstochowskiej, radomskiej oraz sosnowieckiej. To wielka łaska dla nas, cieszymy się, ze mamy taką rodzinę diecezji i w takiej rodzinie idziemy ku zbawieniu – dodał abp Nowak.

28 października minie 95. rocznica utworzenia diecezji częstochowskiej, ustanowionej przez papieża Piusa XI, który wydał bullę „Vixdum Poloniae unitas”, ustanawiając nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce.

BNO