„Trzeba na nowo podjąć ten apostolski program!” – abp Wacław Depo na 28. rocznicy powstania Radia Maryja

7-go grudnia w Toruniu na hali sportowej Arena Toruń świętowano 28. rocznicę powstania Radia Maryja. Wśród zaproszonych gości był abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który na tegorocznym spotkaniu przewodniczył Mszy świętej i wygłosił homilię. W rocznicy wzięły również zorganizowane grupy pielgrzymów z Częstochowy, Radomska i Zawiercia.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o godzinie 12 od przywitania pielgrzymów i wspólnej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem w duchu wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Przewodniczył jej dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Po adoracji o. Dyrektor modlił się na różańcu wraz z dzwoniącymi słuchaczami. Abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy Konferencji Episkopatu Polski, podkreślił jak ważne jest to, aby dziękować za dzieło Radia Maryja.

– Na pewno dzisiaj jest ufna modlitwa dziękująca za to dzieło, którym jest Radio Maryja i wszystkie inne dzieła z niego wyrastające, bo dzisiaj, kiedy dziękujemy Bogu za tę rozgłośnię katolicką, to rozumiemy, że ona stała się dopiero takim zaczynem dla wielu tutaj dzieł, które są naszym dzisiaj udziałem, czy to Szkoła Wyższa czy z kolei już nie mówiąc świątynia sanktuarium nowej ewangelizacji i poświęconej Maryi dlatego trzeba to widzieć ciągle w jakiejś łączności – powiedział Pasterz. – To co podkreśla się bardzo, że te działania bez pomocy Ducha Świętego nie byłyby dzisiaj naszym udziałem. Dlatego na pewno Maryja jako Oblubienica w Duchu Świętym przyczynia się za nami i wyprasza takie potrzebne światła i moce Ducha Świętego – dodał.

Metropolita częstochowski uważa, że programem dla katolickich mediów jest głoszenie Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela razem z Maryją.

– To, że idziemy tą drogą z Maryją, no bo któż jak Maryja nie podprowadzi nas bliżej do tych tajemnic, żeby zrozumieć, że to nie jest tylko rozważanie, medytacja tego, co jest w dziejach zbawienia. To jest konkret naszego życia, żeby po prostu się włączyć swoją drogą życiową, swoim powołaniem, swoim albo zawierzeniem albo brakiem zawierzenia Panu Bogu na tym albo na innym odcinku i ta mobilizacja o kolejne jakieś pogłębienie wiary to jest nasze nieustanne zadanie, bo wtedy nie będzie świadectwa prawdzie – powiedział arcybiskup. – Chrystus bardzo wyraźnie powiedział, że to jest Jego zadanie, żeby dać świadectwo Prawdzie, którą jest On sam. Ale znowu bez pomocy Ducha Świętego nie jest to możliwe – stwierdził.

Takie spotkania, jak świętowanie rocznicy powstania Radia Maryja, są zdaniem abp. Wacława potrzebne po to, aby przenieść doświadczenie żywej modlitwy i wspólnoty Kościoła na grunt parafii i diecezji.

– Posłużę się takim terminem, który zapisał Ojciec Święty Benedykt XVI, ale teraz bardzo często wykorzystuje kard. Robert Sarah, mianowicie: To jest tworzenie małych wysp, a małe wyspy polegają na tym, by nie tyle przeliczać się co do wielości, ale co do pewnej głębi. Czyli to co powiedział kard. Sarah, że każda rodzina, każda parafia czy każda wspólnota, czy każda szkoła również, powinna mieć bardzo podstawowe zadanie: żeby wygnać kłamstwo z naszego bytowania, żeby kłamstwo nie było taką codzienną zarazą, która zrywa jakiekolwiek więzy pomiędzy ludźmi – powiedział metropolita częstochowski. – Kiedy dzisiaj tutaj mówimy o tej diecezjalności, żeby się napełnić, tym dzisiejszym świadectwem i tą modlitwą po to, żeby wrócić do swojego domu, do swojej parafii i żeby to zadanie wypełnić – podsumował.

Wśród przybyłych do Torunia pielgrzymów, byli również wierni archidiecezji częstochowskiej, w tym z okolic Radomska.

  • Tadeusz Kaczyński, Sokola Góra, p. Wielgomłyny: – Co przyjeżdżam, ładuję baterie  sobie i potrzebuję tego na cały rok, żeby w następnym roku znowu przyjechać, i cieszyć się tym, że przyjeżdżam tu do Matki Bożej modlić się o całą rodzinę i o swoje błogosławieństwo dla całej rodziny.
  • Andrzej Kucharski, parafia św Jadwigi Królowej w Radomsku: – Przyjechaliśmy całym autokarem, jesteśmy już od kilku godzin w Toruniu. Jest nas około 40-tki, troszkę może mniej, niektórzy się rozchorowali. Radio Maryja to nie tylko ludzie młodzi, ale również starsi, którzy nie zawsze potrafią czy mogą przyjechać tak, jakby sobie tego życzyli. Dlatego łączą się z nami, tutaj są także telefony, nawet nasza założycielka, pani Danusia Pierzchniak, która chciała być z nami, niestety nie mogła, zdrowie jej nie pozwoliło. Atmosfera jest przepiękna, jak widać arena rozgrzewa nie tylko życiem sportowym, ale i religijnym, jest takim miejscem, gdzie te demony może czasami rywalizacji, czasami niezdrowej są zastąpione teraz modlitwą w takim skupieniu przy wystawieniu Najświętszego Sakramentu. Cieszymy się, że tak wielu ludzi przyjechało, bo jak zdajemy sobie sprawę ten atak na wartości w naszym kraju, religijne, wartości chrześcijańskie, porządek prawny i etyczny jest bardzo wielki. Nasza obecność świadczy o tym, że jeszcze Polska nie zginęła.
  • Anna Motylska, prezes Akcji Katolickiej z p. NMP Nieustającej Pomocy w Chrzanowicach: – Przede wszystkim przyjeżdżamy tu po to, by modlić się wspólnie, rodzinnie, w rodzinie Radia Maryja. Ja przyjechałam z parafią z Radomska od p. Danuty Pierzchniak, która jest przewodniczącą koła przyjaciół Radia Maryja, którą bardzo gorąco pozdrawiam, dzisiaj nie może być, bo właśnie nam się rozchorowała, to jest organizatorka, która organizuje te wszystkie wyjazdy, a że reprezentuję Akcję Katolicką i parafię, pozdrawiam serdecznie księdza proboszcza Roberta Forysia i wszystkich parafian z Chrzanowic, a także naszą Archidiecezję Częstochowską, księdza abp Wacława, który będzie koncelebrował.
  • Andrzej Kucharski: – Wiemy, że ksiądz abp jest wielkim przyjacielem Radia Maryja. Tym bardziej jest nam miło, że będziemy mogli się spotkać, nie tylko w Częstochowie w Archikatedrze, ale tutaj w Toruniu, z informacją, która popłynie w eter, nie tylko na całą Polskę, ale na cały świat. Czekamy na homilię księdza abp. Już go teraz mocno pozdrawiamy i życzymy sobie już teraz korzystając z tej okazji, bo święta niedaleko, wszelkiego błogosławieństwa Bożego roku następnego w pracy duszpasterskiej.

Siostra Iwona, honoratka, która na co dzień pracuje jako organistka, przybyła na pielgrzymkę z parafii św. Jana Pawła II w Zawierciu.

– Ponieważ nasz ksiądz proboszcz zorganizował nam tutaj wyjazd do Torunia, na pielgrzymkę, bardzo chciałam być, bo już kiedyś byłam w Sanktuarium Jana Pawła II w Toruniu, byłam też w Radiu Maryja ale dawno, natomiast nie byłam tutaj nigdy na spotkaniu, ponieważ moja praca zwykle mi to utrudniała, ale ponieważ nasz ksiądz proboszcz jest tak otwarty, że nawet dzisiaj nie musiałam grać po południu w kościele i od godziny 4 rano tutaj już jedziemy. Jest nas 23 osoby, ale bardzo grupa zgrana wszyscy są zadowoleni, no i myślę, że wyniesiemy tam do naszej parafii jak wrócimy ten entuzjazm – stwierdziła siostra. – Szczególnie cieszyłam się, ponieważ ja osobiście jestem czcicielką Serca Maryi, nasza nazwa to mówi: Małe Siostry Niepokalanego Serca Maryi, że może w parafii uda nam się tak jeszcze pogłębić ten kult, bo ja nawet w domu mam takie osoby, z którymi spotykamy się w kaplicy, bo jest nas 3 siostry w Zawierciu, i spotykamy się z paniami żeby w pierwsze soboty się tam modlić. Ale myślę, że teraz tutaj panie się jeszcze bardziej zaangażowały, i te, które są obecne, ksiądz proboszcz wziął duży pakiet reklamówek, dotyczących funkcjonowania tego nabożeństwa. I bardzo się cieszę, jestem tutaj, mimo to, że jestem bardzo zmęczona, bo prawie całą noc nie spałam, żeby nie zaspać i wrócę późno, i jutro od świtu będę pracowała w kościele już od godzinek od 07:30, a wrócimy pewnie w niedzielę około 01:00 w nocy. Ale to wszystko nic wobec tego, że można być razem, że można wspólnie się modlić i przeżywać tę uroczystość – dodała.

Ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który również uczestniczył w rocznicy, uważa że świętowanie istnienia Radia Maryja jest ważne dla wszystkich mediów katolickich w Polsce.

Ilekroć spotykamy się w naszym środowisku dziennikarskim to będzie z dziennikarzami z redaktorami Radia Maryja czy TV Trwam, czy również w naszym środowisku Tygodnika katolickiego „Niedziela” – świętujemy. Zawsze jak gromadzimy się przy ołtarzu, przy takim czy innym jubileuszu – świętujemy. Na pewno jest to najbardziej rozpoznawalne medium, ale medium, media katolickie w Polsce pięknie współdziałają, w pięknej synergii, dlatego musimy się wzajemnie wspierać i ze sobą być. Taka okazja jak teraz jubileusz jest idealną do tego by modlić w tej jednej wspólnej sprawie bo jesteśmy jako media katolickie po tej właściwej stronie – powiedział ks. Grabowski.

W trakcie spotkania pielgrzymi modlili się również koronką do Bożego Miłosierdzia i wysłuchali koncertu Reprezentacyjnej Orkiestry Marynarki Wojennej. Mieli również możliwość zakupu książek i przedmiotów religijnych oraz zjeść ciepły posiłek.

KG

Skip to content