ulotka1procent_k_www1-515x300Caritas Archidiecezji Częstochowskiej jest organizacją pożytku publicznego, na którą każdy podatnik podczas corocznego rozliczania się z Urzędem Skarbowym może przekazać 1% swojego podatku. Środki przekazane na Caritas wykorzystywane są na cele statutowe.
CARITAS ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ, nr KRS 0000 22 67 83

Jak przekazać nam 1%

Aby przekazać nam 1% swoich podatków, musisz w swoim zeznaniu podatkowym (formularze PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38) w odpowiednie pola wpisać:
– w rubrykę: WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP) wpisać numer numer KRS 0000 22 67 83
– kwotę: 1% podatku należnego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Ponadto możesz wskazać konkretny cel, na które ma być przeznaczony 1% twojego podatku. Możesz też zaznaczyć, że zezwalasz urzędowi skarbowemu na poinformowanie organizacji pożytku publicznego o tym, że to właśnie Ty przekazałeś jej 1% procent podatku. Dzięki temu będziemy mogli podziękować Ci za ten gest i przysłać Ci informację o tym, co zrobiliśmy z powierzonymi nam pieniędzmi.
Urząd skarbowy ma trzy miesiące od upływu terminu złożenia zeznania podatkowego na dokonanie przelewu Twojego 1% podatku na rzecz opp. Uwaga! Jeśli złożysz zeznanie podatkowe po terminie, urząd skarbowy nie przekaże Twojego 1% na rzecz wybranej przez Ciebie opp. Z drugiej strony, jeśli zeznanie złożyłeś w terminie, możesz przekazać 1% w korekcie zeznania podatkowego, nawet jeśli nie zrobiłeś tego w pierwszej wersji zeznania.

Aby ułatwić Państwu rozliczenie się z Urzędem Skarbowym przygotowaliśmy program do samodzielnego rozliczania. Można go zainstalować na komputerze lub wypełnić wszystko on-line (bez instalacji). Po otwarciu programu mamy do wyboru dwie opcje:
– PIT ASYSTENT (dla początkujących) – który poprowadzi nas przez kolejne okna wypełnienia deklaracji
– WYBÓR PIT (dla zaawansowanych)

Pobranie programu na dysk:

pitprojekt_btn_7


Program on-line
(bez pobrania programu na dysk i instalowania go):

pitprojekt_online_btn_7

Wypełnimy PIT za Ciebie

Chciałbyś wesprzeć Caritas swoim 1% podatku, ale nie wiesz, jak to zrobić? Możemy wypełnić PIT za Ciebie! W tym celu zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Staszica 5 w Częstochowie. Dyżury wykwalifikowanych wolontariuszy i pracowników Caritas Archidiecezji Częstochowskiej odbywają się 2 razy w tygodniu (wtorek, czwartek) w godz. xx-xx. Nie zapomnij przynieść ze sobą wszystkich PIT-ów otrzymanych w tym roku od pracodawców i/lub ZUS oraz dokumentów związanych z ulgami i odliczeniami!

UWAGA: nie oferujemy pomocy w wypełnianiu zeznań podatkowych osobom otrzymującym dochody z pracy za granicą.

Co robimy z 1%

Środki uzyskane z 1% w całości przeznaczamy na cele statutowe, tj.:
– działalność opiekuńczą nad dziećmi i młodzieżą,
– wolontariat,
– leczenie i rehabilitacja chorych,
– pomoc osobom potrzebującym (chorym, osobom starszym, samotnym matkom, bezrobotnym, rodzinom wielodzietnym, sierotom),
– dofinansowanie działalności Domu Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach,
– wsparcie działalności Świetlic Środowiskowych Caritas,
– dofinansowanie wypoczynku letniego i zimowego dzieci i młodzieży z najuboższych rodzin,
– wsparcie działalności przytulisk dla bezdomnych.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może przekazać 1%?

Zgodnie z zasadami obowiązującymi od 1 stycznia 2007 r. 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego mogą przekazać:
• płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych
• płatnicy podatku liniowego
• ryczałtowcy
• osoby uzyskujące dochody z rynków finansowych (giełda i inne)
• osoby uzyskujące dochody z rynku nieruchomości
a więc wszyscy, wypełniający PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38.

Czy OPP wie, od kogo otrzymuje 1%?

Aby organizacja dowiedziała się, kto przekazał jej 1% podatku, należy w części J. INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE w pkt. 126 deklaracji PIT zaznaczyć zgodę na przekazanie danych organizacji pożytku publicznego. W pkt. 127 można wpisać swoje dane, np. telefon, adres e-mail, ułatwiające kontakt z podatnikiem. Jedynie na podstawie wyrażonej zgody dane podatnika wynikające ze złożonej deklaracji zostaną przekazane organizacji wskazanej w poz. 123, gdzie został wpisany nr KRS.

Czy mogę skorzystać z bezpłatnego programu, który pomoże mi wypełnić formularz PIT?

Tak. Darmowy program do wypełniania PIT można pobrać tutaj. Jeśli skorzystasz z tego linku, program automatycznie wpisze Caritas Archidiecezji Częstochowskiej jako organizację pożytku publicznego, którą chcesz wesprzeć 1% swojego podatku.

Czy moja firma może przekazać 1% swojego podatku dla Caritas?

Tak, jeśli jest to osoba fizyczna prowadząca działalność. Osoby prawne nie mają takiej możliwości.

Czy mogę się rozliczyć z podatku on-line?

Tak. Program do wypełniania PIT on-line znajduje się tutaj. Jeśli skorzystasz z tego linku, program automatycznie wpisze Caritas Archidiecezji Częstochowskiej jako organizację pożytku publicznego, którą chcesz wesprzeć 1% swojego podatku.

Czy emeryci i renciści też mogą przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego?

Tak. Z możliwości przekazania swojego 1% podatku mogą też skorzystać emeryci i renciści. Nie każdy o tym wie, dlatego prosimy, przekaż tę informację Twoim znajomym, którzy otrzymują od państwa świadczenia emerytalne lub rentę i co roku oddają w całości podatek fiskusowi. Mogą sami zdecydować o tym, co stanie się z 1% ich podatku. Jeżeli emeryt lub rencista nie ma innych dochodów poza emeryturą lub rentą, dostaje rozliczenie od ZUS lub KRUS. By przekazać 1% podatku, musi wypełnić formularz PIT-37 w taki sam sposób jak inni podatnicy, a następnie dostarczyć go do urzędu skarbowego.

Już wypełniłem PIT, ale nie wskazałem w nim żadnej organizacji pożytku publicznego. Czy mogę jeszcze coś zrobić?

Tak. Możesz jeszcze złożyć korektę zeznania podatkowego, a w niej wypełnić rubryki dotyczące przekazania 1% organizacji pożytku publicznego.

Nie mogę Wam przekazać 1% podatku. Jak w inny sposób mogę pomóc?

Możesz wpłacić darowiznę na konto Caritas Archidiecezji Częstochowskiej: 09 1020 1664 0000 3802 0145 0634.
Możesz też do nas napisać pod adres caritas@caritas.czest.pl oferując nam swój czas i umiejętności w ramach wolontariatu.

Czy przekazanie 1% organizacji pożytku publicznego cokolwiek mnie kosztuje?

Nie. Pieniądze, które otrzyma wskazana organizacja pożytku publicznego, są potrącane z całej kwoty podatku, który i tak już zapłaciłeś. Nie uszczupla więc ona Twoich zasobów.

Do kiedy mogę złożyć zeznanie podatkowe?

Do końca kwietnia 2013 r. Jeśli złożysz zeznanie podatkowe po terminie, urząd skarbowy nie przekaże Twojego 1% na rzecz wybranej przez Ciebie OPP. Z drugiej strony, jeśli zeznanie złożyłeś w terminie, możesz przekazać 1% w korekcie zeznania podatkowego, nawet jeśli nie zrobiłeś tego w pierwszej wersji zeznania.

Jak rozliczają się tzw. ryczałtowcy oraz osoby czerpiące zysk z najmu?

Jeśli należycie do grupy przedsiębiorców, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w minionym roku czerpaliście zyski z najmu, termin składania zeznań podatkowych upływa już 31 stycznia. Wy również możecie oddać 1% na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego, Wystarczy wypełnić odpowiednie rubryki w formularzu PIT-28. Będziemy bardzo wdzięczni za przekazanie Waszego 1% na rzecz Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W punkcie M, poz. 125 wpisujemy nr KRS, a w poz. 126 kwotę 1% sumy z poz. 105.
Numer KRS: 0000 22 67 83

Jaki jest nr KRS Caritas Archidiecezji Częstochowskiej?

0000226783

Podziękowanie

Za każdą, nawet najdrobniejszą wpłatę chcielibyśmy serdecznie podziękować – Państwa niezwykła hojność budzi nadzieję, że tak naprawdę nikt nie jest sam. Jednocześnie bardzo prosimy o niezapominanie o nas w kolejnych latach.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content