Uroczystość Chrystusa Króla w archikatedrze Świętej Rodziny

W niedzielę, 24 listopada w Kościele Katolickim obchodzimy Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. W Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie o godz. 12:00 została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp seniora Antoniego Długosza.

Bp senior Antoni Długosz mówi o znaczeniu Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata dla Kościoła:

Szczególnie dzisiaj warto ukazywać Pana Jezusa jako Króla Wszechświata w kontekście postaw i zachowań przywódców wielu krajów, którzy nie opieką nad ludźmi, życzliwością, miłością, ale czasem siłą militarną wojsk czy zagrożeniami próbują podporządkować sobie wszystkich ludzi. W prefacji przypomnimy jakie królestwa Pan Jezus zakłada, jakim jest Królem. Jest to królestwo prawdy, sprawiedliwości, miłości i pokoju.

W homilii hierarcha nawiązał do słów świętego Jana Pawła II zapisanych w pierwszej encyklice „Redemptor hominis”:

– Ale o jeszcze jednym musimy pamiętać o czym wiele razy nam przypominał święty Jan Paweł II, że drogą Kościoła jest człowiek. I cokolwiek ludzie przeżywają na ziemi nie może być obojętne dla Kościoła. Dlatego Kościół staje w obronie poczętego życia, Kościół nie wyraża zgody na eutanazję bo każdy ma prawo do naturalnej śmierci. Kościół pomaga materialnie narodom dotkniętymi różnymi kataklizmami. Kościół staje w obronie narodów, gdzie są łamane prawa ludzkie. I to nie jest polityka, to jest realizacja charyzmatu Kościoła, troska o człowieka. Tak bardzo zależy na tym, abyśmy wszyscy utożsamili się z Kościołem, czyli królestwem Jezusa. I kiedy chwalą Kościół, by każdy myślał – mnie chwalą. Kiedy krytykują Kościół – mnie krytykują, ponieważ ja jestem Kościołem. Szczególnie dziś kochani, polećmy Jezusowi całą wspólnotę naszej archidiecezji. Wspierajmy papieża Franciszka, który odpowiada za Kościół w wymiarze powszechnym. A w tej Mszy św., przedstawmy Jezusowi tych młodych ludzi, którzy dawno nie byli w Kościele, którzy dawno się nie spowiadali, by otrzymali dar wiary i przez dobrą spowiedź stali się żywymi członkami Jezusowego Kościoła. Niech Bóg wam we wszystkim błogosławi.

W trakcie Eucharystii odbyło się również przyrzeczenie kandydatów do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest uroczystością patronalną KSM-u. Mówi ks. Andrzej Witek, Asystent Diecezjalny KSM-u:

Formacja KSM prowadzi do tego, żeby przyjąć takie przyrzeczenie, żeby stanąć wobec księdza biskupa i powiedzieć swoje „Gotów”. To oczywiście nie jest tak od razu, trzeba spełnić pewne warunki, trzeba mieć staż przynajmniej roczny w KSM-ie, trzeba mieć 16 lat już ukończone i zdać egzamin. Czyli młodzi się przygotowują, przez jakiś tam czas, uczą się, dostają materiały, później zdają egzamin to wszystko odbywa się w zjeździe diecezjalnym. No i jeżeli wszystko się uda, egzamin jest poprawnie zdany, jakby wiedza o stowarzyszeniu, jego historii, patronach jest już opanowana to wtedy młodzi mogą stanąć wobec księdza biskupa i powiedzieć, że chcą służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

Uroczystość Chrystusa Króla do liturgii wprowadził papież Pius XI encykliką Quas Primas z 11 grudnia 1925 r.

PG