20131022_082354

15 sierpnia (piątek) obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przed oblicze Cudownej Ikony Czarnej Madonny pielgrzymują tysiące pielgrzymów z całej Polski a nawet świata. Wielu pątników już dotarło na Jasną Górę. W tym świątecznym dniu wierni zgromadzeni przed Cudownym Obrazem oraz na Błoniach Jasnogórskich będą się modlić  i dziękować za dar kanonizacji św. Jana Pawła II. Głównym uroczystościom o godz. 11 -ej przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.

Właściwe obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczynają się w wigilię święta, czyli w czwartkowy wieczór, ale tak naprawdę to ludzie są wymiarem świętowania, o czym mówi paulin o. Robert Jasiulewicz: [audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/08/1-www-jasiulewicz.mp3]

Uroczystości odpustowe rozpoczną się w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 14 sierpnia (czwartek) o godzinie 20.00 Mszę św. odprawi o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów, a homilię wygłosi o. Marek Tomczyk – przeor i kierownik Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej. Po zakończeniu Eucharystii wierni modlić będą się modlitwą uwielbienia, którą poprowadzi zespół Mocni w Duchu. O godzinie 21.00 tradycyjnie Apel Jasnogórski, po którym rozpocznie się Droga Krzyżowa Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.

15 sierpnia obchody rozpoczną się o godzinie 6.00 odsłonięciem Cudownego Obrazu Matki Bożej oraz Mszą św., której przewodniczył będzie o. Nikodem Kilnar. O godzinie 8.00 odprawiona zostanie Eucharystia dla Pielgrzymki Warszawskiej z homilią o. Mariana Waligóry – nowego przeora Jasnej Góry. O godzinie 10.00 wierni będą modlić się za dar kanonizacji. Modlitwie tej przewodniczyć będzie o. Kamil Szostak. O godzinie 11.00 na jasnogórskim szczycie odprawiona zostanie główna suma odpustowa, podczas której kazanie wygłosi abp Celestino Migliore.

O godzinie 19.00 abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, odprawi Mszę św. dla mieszkańców Częstochowy.
Uroczystości odpustowe zakończą się o godz. 21.00 apelem Jasnogórskim, w którym udział weźmie Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwana jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej. Jest ono jednym z najważniejszych i najstarszych świąt maryjnych. Od IX wieku tego dnia w kościołach poświęca się zioła, kwiaty, kłosy zbóż i owoce, co ma zapewnić pomyślność dla gospodarstwa. W 1950 roku Papież Pius XII ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego, który stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.

Skip to content