Wspomnienie św. Benedykta

11 lipca w Kościele wspominamy św. Benedykta z Nursji, opata. W 1964 roku, podczas Soboru Watykańskiego II papież Paweł VI ogłosił świętego również głównym patronem Europy.

Św. Benedykt z Nursji urodził się około 480 roku we Włoszech. Główne dane na temat jego życia pochodzą z drugiej części „Dialogów” rzymskiego papieża, św. Grzegorza Wielkiego.

Metropolita częstochowski, abp Wacław Depo podkreśla, że musimy czerpać z przesłania i nauki tego świętego:

Trzeba nam przyzywać wstawiennictwa św. Benedykta, który w podobnych chyba czasach, wchodząc w głębię swojego serca i sumienia, zaproponował i sobie i swoim współbraciom trudny program, że pokój, który jest darem od Boga wynika z Boga samego. W tym wypadku zapatrzenie się na Chrystusa, jako źródło naszego pokoju i wybawienia. Ważne tu jest słowo, które św. Benedykt wypowiedział do swoich współbraci, że nie można wybrać nikogo ponad Chrystusem. Właśnie wtedy, kiedy wybieramy Chrystusa i stanowi On fundament naszego życia, również i naszej jedności pomiędzy ludźmi, to możemy być spokojni o pokój zarówno ten wewnętrzny, jak i na zewnątrz.

Postać św. Benedykta ma również duże znaczenie dla abp. seniora, Stanisława Nowaka:

Jestem wielkim czcicielem św. Benedykta, bo chodziłem do kościoła Opactwa Benedyktynów w Tyńcu i urodziłem się duchowo również i tam. Święty Benedykt jest patronem Europy, a dzisiaj Europa bardzo się gubi. To, co przeżywamy jest bardzo wyraźnym znakiem kryzysu kulturowego Europy, który wnika z kryzysu w dziedzinie przeżywania wiary chrześcijańskiej. W takich czasach wszyscy musimy mobilizować się zatem do wielkiej modlitwy.

W tradycji zachodniej św. Benedykt uważany jest za patrona wielu zakonów, architektów, górników, inżynierów, nauczycieli, uczniów i wydawców. Jest także orędownikiem osób otrutych.

KF

foto źródło: opactwotynieckie.pl