Fot. ekai.pl

W zgromadzeniu zakonnym żyła 13 lat. 22 lutego 1931 roku ujrzała Jezusa Miłosiernego, który poprosił o namalowanie swojej postaci. Chrystus pragnął, aby każdy chrześcijanin mógł modlić się do prawdziwego wizerunku Zbawiciela. 5 października wspominamy Faustynę Kowalską, świętą Kościoła katolickiego.

Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 roku niedaleko Łodzi. W wieku dwudziestu lat została przyjęta do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Postulat odbywała w Warszawie, a nowicjat w Krakowie, gdzie w czasie obłóczyn zakonnych razem z habitem otrzymała imię Maria Faustyna. Kościół katolicki uznaje ją za jedną z największych mistyczek XX wieku. Podczas Mszy św. kanonizacyjnej siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku papież Jan Paweł II podkreślił szczególny charakter tej uroczystości:

– Poprzez kanonizację Siostry Faustyny pragną przekazać dzisiaj orędzie miłosierdzia nowemu tysiącleciu. Przekazuję je wszystkim ludziom, aby uczyli się coraz pełniej poznawać prawdziwe oblicze Boga i człowieka.

Z objawień św. Faustyny Kowalskiej zrodziły się: kult obrazu Jezusa Miłosiernego, modlitwa zwana Koronką do Miłosierdzia Bożego, Godzina Miłosierdzia (czyli 15.00), w której Chrystus skonał na krzyżu, a także – nabożeństwo i Święto Miłosierdzia Bożego. Na prośbę swojego spowiednika ks. Michała Sopoćko, siostra Faustyna prowadziła „Dzienniczek”, w którym opisała duchowe doświadczenia. O jej kanonizacji w kontekście jednego z objawień mówi siostra Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

– Opisała swoją kanonizację. Uroczystość, która odbywa się jednocześnie w Rzymie i Krakowie. Uczestniczyły w niej wielkie tłumy wiernych, duchowieństwa oraz Ojca Świętego. W pewnym momencie zobaczyła, że papież rozmawia ze św. Piotrem. Możemy się domyślać, że ich rozmowa dotyczyła Święta Miłosierdzia Bożego, ponieważ w chwili kanonizacji s. Faustyny Jan Paweł II ogłosił to Święto dla całego Kościoła.

Siostra Faustyna zmarła 5 października 1938 roku w Krakowie-Łagiewnikach. Jej relikwie znajdują się w tamtejszym sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

ABK/IAR

Skip to content