XIII Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast

Z okazji obchodów Dnia Kobiet na Jasnej Górze po raz trzynasty została zorganizowana szczególna uroczystość, poświęcona wszystkim paniom. W trakcie wieczoru u Najpiękniejszej z Niewiast kobiety we wspólnym gronie kontemplowały słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, który zachęcał panie do aktywnego udziału we wszystkich dziedzinach życia.

Kardynał Wyszyński w swoich wypowiedziach często wzywał kobiety do tego, by nie starały się naśladować mężczyzn, ponieważ ich własne piękno i zaradność są wystarczające.

Kardynał był takim orędownikiem i wielkim prorokiem jeśli chodzi o kobiety, dlatego że on miał konkretne rady dotyczące nawet stroju naszego. Zawsze mówił, żebyśmy nigdy nie próbowały przebierać się za mężczyzn, ponieważ nasze piękno i nasza siła są zbyt cenne, żeby je chować i zatracać – przytaczała słowa kardynała Aneta Liberacka, prezes Fundacji Medialnej7.

Patronat nad jasnogórskim Świętem Kobiet objęła Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, która przygotowała specjalne przesłanie. List przeczytała europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Nie było by Niepodległej, silnej, demokratycznej Polski, bez zaangażowania pokoleń polek. Które stawiały czoła nie tylko trudnej codzienności. W obliczy zaborów, wojen i opresji ale także podejmowały się na równi z mężczyznami aktywnej walki o wolność.

Spotkanie poprzedziła Msza św. której przewodniczył bp Łukasz Buzun. Liturgia zgromadziła tłumy wiernych, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W swoim kazaniu biskup nawiązał do Przemienienia Pańskiego na górze Tabor, gdyż tak jak Bóg odsłonił się przed apostołami, tak kobiety powinny odsłonić swoje możliwości przed społeczeństwem.

JSZ