XVIII Dzień Papieski już w najbliższą niedzielę

W niedzielę 14 października obchodzić będziemy XVIII Dzień Papieski. Rozważania w tym dniu ogniskować się będą wokół dwóch rocznic z życia św. Jana Pawła II: 60. rocznicy sakry biskupiej Karola Wojtyły (4 lipca 1958r. papież Piusa XII mianuje ks. Karola Wojtyłę biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej; 28 września 1958 roku zostaje udzielona Karolowi Wojtyle sakra biskupia) oraz rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową metropolity krakowskiego (16 października 1978 roku). Dzień Papieski będziemy też przeżywać w atmosferze związanej z setną rocznicą odzyskania niepodległości. O Dniu Papieskim i związaną z nim akcją Caritas mówi ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej:
– Po raz kolejny chcemy przypomnieć przez ten dzień nauczanie św. Jana Pawła II, ale ten dzień jest też żywym pomnikiem wdzięczności dla Papieża Polaka, żywym pomnikiem wdzięczności za jego posługę. Ważna jest również w tym dniu zbiórka ofiar na rzecz zdolnej młodzieży. W skali całej Polski jest to ok. 2 tys. osób, które dzięki stypendiom mogą się realizować, mogą realizować swoje marzenia. W naszej diecezji również będzie można spotkać wolontariuszy, którzy będą zbierać ofiary do puszek. Z naszej diecezji jest ok. 20 stypendystów.
Centralne obchody XVIII Dnia Papieskiego odbędą się w Warszawie i rozpoczną się już w sobotę, 13 października. Tego dnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczyste posiedzenie Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, organizatora wydarzenia. Po jego zakończeniu nastąpi wręczenie nagród TOTUS TUUS za rok 2018. W samo południe w Świątyni Opatrzności Bożej odprawiona zostanie Msza Święta w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wydarzeniem towarzyszącym centralnym obchodom Dnia Papieskiego będzie konferencja naukowa XVIII Dnia Papieskiego „Wspólnota- rodzina- ojcostwo- współczesne wyzwania”, która odbędzie się 17 października na Zamku Królewskim w Warszawie.

ZD