XXII Dzień Judaizmu

17 stycznia przypada w Kościele katolickim XXII Dzień Judaizmu. Ten dzień ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego oraz modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

– Mamy także obok siebie tych, którzy czczą jednego Boga, ale nie są chrześcijanami. Są to Żydzi wyznający Judaizm i Muzułmanie. W Kościele obchodzimy taki Dzień Judaizmu oraz Dzień Islamu. Tym razem jest to dzień Judaizmu. Kiedy przypominamy sobie o tym, że co prawda wiele nas dzieli z Żydami w wierze, ale przecież wyrastamy z Judaizmu jako Kościół, jako chrześcijaństwo. Sam Jezus przyszedł, stał człowiekiem, stał się Żydem. Pierwsi apostołowie to byli Żydzi. Dlatego też w Kościele pamiętamy co nas łączy z naszymi braćmi w wierze. Te dni to są dni wspólnej modlitwy. – mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej.

Hasłem XXII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce będą słowa z Księgi proroka Ozeasza „Nie przychodzę, żeby zatracać” (Oz 11,9). Organizatorami centralnych obchodów XXII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, które odbędą się w Łodzi, jest archidiecezja łódzka i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi.

Foto źródło: episkopat.pl