Zmarł były przeor Jasnej Góry

O. Marian Lubelski

W czwartek 28 stycznia w wieku 79 lat zmarł o. Marian Lubelski, paulin, przeor Jasnej Góry w latach 2002-2005. Urodził się w 23 kwietnia 1936 roku w Zaczarniu, w diecezji tarnowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1961 roku na Jasnej Górze z rąk ks. bp. Stefana Bareły, ordynariusza Częstochowy.

W latach 1978-84 był przeorem klasztoru w Leśniowie, a po trzyletnim okresie pracy na Jasnej Górze, w latach 1987-1993 był proboszczem nowej paulińskiej parafii w Wielgomłynach, w okolicach Radomska. Od 1993 r. pracował na Jasnej Górze, gdzie od 1999 r. pełnił funkcję pierwszego podprzeora, w kwietniu 2002 r. został mianowany przeorem Jasnej Góry – funkcję tę pełnił do 2005 roku.

Zmarłego zakonnika wspomina ks. abp senior Stanisław Nowak.

– Bardzo mile go wspominam, bo był bardzo zaangażowany jako paulin w dzieła zakonne, w dzieła apostolskie, w dzieła pielgrzymie. Mieliśmy zwłaszcza dwa okresy współdziałania. Gdy nastałem jako biskup, on był przez pewien czas przeorem w Leśniowie, a najbardziej mile wspominam ten okres jasnogórski – mówi ks. abp Stanisław Nowak.

Ojciec Marian Lubelski zmarł w 62. roku życia zakonnego i 54. roku kapłaństwa.

– Dwa dni przed jego śmiercią byłem jeszcze w szpitalu pożegnać się z nim. Niewiele mówił, prawie nic. Pytałem, czy może coś mu podać, coś pomóc – mówił, że chce wstać. Postawa leżąca nie była dla niego czymś naturalnym, był przyzwyczajony do tego by być aktywnym. Żegnamy naszego dobrego współbrata, dobrego człowieka, który zawsze potrafił pochylać się nad drugim człowiekiem – mówi o. Robert Jasiulewicz, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

Msza św. pogrzebowa w intencji o. Mariana Lubelskiego zostanie odprawiona w sobotę, 30 stycznia, w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Żarkach. Eucharystia rozpocznie się o 12:00, będzie jej przewodniczył ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Źródło foto: Biuro Prasowe Jasnej Góry