fot. Radio Fiat

W poniedziałek 21 września w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze został zaprezentowany nowy znaczek “Bł. Euzebiusz – założyciel paulinów”. Poczta Polska wprowadziła go do obiegu w 120 tys. egzemplarzy. W tym roku obchodzimy 750-lecie śmierci założyciela wspólnoty jasnogórskich paulinów, czyli Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

– Od wielu lat nasza współpraca z Pocztą Polską układa się świetnie na wielu płaszczyznach. Tworzenie znaczków na wyjątkowe dla nas rocznice to tylko jedna z nich. Mamy nadzieję, że ten znaczek pomoże szerzyć naukę bł Euzebiusza w Polsce, ale też na świecie, bo jako paulini posługujemy w 17 krajach świata, w ponad 70 domach, co tak pięknie zostało pokazane – mówił generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski.

Autorem projektu przedstawiającego postać bł. Euzebiusza jest Jarosław Ochendzan. Wzdłuż dolnej krawędzi znaczka umieszczono napisy: Bł. Euzebiusz – założyciel paulinów, POLSKA oraz oznaczenie wartości – 3,30 zł. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków. Widnieje na niej herb zakonu Paulinów.

– Jesteśmy dumni z tego, że wiele miesięcy pracy znalazło dziś tak piękne zwięczenie w, tak mocno związanych z historią zakonu, murach Sali Rycerskiej. Zwłaszcza, że czas jest trudny i wiele wydarzeń musi być przekładane i odwoływane. Jednym z przejawów naszej współpracy z Zakonem Paulinów jest też coroczna pielgrzymka, która gromadzi pracowników naszej firmy u stóp Matki Bożej – mówił prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.

Bł. Euzebiusz urodził się w Ostrzyhomiu około 1200 roku. Pochodził z bogatej rodziny. Po otrzymaniu święceń kapłańskich został kanonikiem przy katedrze w Ostrzyhomiu. W 1216 roku, po otrzymaniu zgody od biskupa, rozpoczął życie pustelnicze na górze Pilis. Około 1246 założył wspólnotę w klasztorze pod wezwaniem Świętego Krzyża, dla której przyjął regułę eremitów z klasztoru św. Jakuba z góry Patach. Ok. 1250 roku oba klasztory połączyły się. W 1256 wybrano go na pierwszego prowincjała Zakonu Paulinów. W 1262 Euzebiusz prosił papieża Urbana IV o zatwierdzenie powstałej wspólnoty zakonnej, ale z powodu braku uposażenia zgody nie otrzymał, nastąpiło to dopiero w 1308 r.

Skip to content