20-lecie chóru archikatedralnego Basilica Cantans

20 lat temu przy Bazylice Archikatedralnej pw. św. Rodziny w Częstochowie powstał chór Basilica Cantans. 24 września odbyła się w katedrze uroczysta jubileuszowa Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Wraz z arcypasterzem koncelebrowali ją apb senior Stanisław Nowak i proboszcz parafii katedralnej – ks. Stanisław Gębka. To dla dyrygenta chóru, Włodzimierza Krawczyńskiego zaszczyt – Dwóch arcybiskupów było uprzejmych zaszczycić nas swoją obecnością – świetna sprawa. – Mówi też, że nie wie kiedy ten czas minął – Nie oglądałem się za siebie, ale myślę, że spokój i szczęście płynie z tego wszystkiego. Jest taka cicha mobilizacja, że ktoś jest i czuwa nad nami.
A mobiizacja potrzebna jest przed nadchodzącymi koncertami, które również wpisują się w obchody 20-lecia chóru – Mamy koncert w ramach 100-lecia katedry w październiku, a w grudniu w Filharmonii Częstochowskiej z orkiestrą symfoniczną.
Początki chóru wspomina ks. Mikołaj Węgrzyn, duszpasterz środowisk twórczych w Częstochowie:
– Oprócz tego, że jestem duszpasterzem środowisk twórczych, to również byłem wikariuszem parafii archikatedralnej 20 lat temu, a więc byłem przy narodzinach tego chóru. Te stroje chóralne, które noszą mają taki emblemat na czerwonym tle zwany iugum suave, czyli słodkie brzemię. Nazwał je tak ówczesny proboszcz katedralny ks. prałat Marian Duda. Wypisane są tam litery imion św. Rodziny.
Abp Wacław Depo w homilii wspomniał dzień, w którym objął władzę pasterską nad archidiecezją częstochowską. W tym dniu przywitał go śpiewem właśnie jubilat – chór Basilica Cantanns. Podziękował im za współtworzenie piękna liturgii, by wierni łatwiej mogli się modlić.

KN