40 lat tradycji – jubileusz ROK

DSCF4501-720x540-1-720x540

W tym roku Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie obchodzi 40-lecie istnienia. To nie tylko 40 lat promowania tradycyjnej kultury, ale także 40 lat zmian zachodzących w jej sposobach promocji i odbioru.

Finał uroczystości będzie miał miejsce w Filharmonii Częstochowskiej 4 października o godz. 16.00. – Żeby uświetnić nasze święto, wystąpi częstochowski Teatr Tańca ze swoim najnowszym spektaklem pt. “Orfeusz” – zapowiada Małgorzata Majer, dyrektor ROK w Częstochowie.

Częstochowski Ośrodek opiera swoją działalność przede wszystkim na współpracy z gminnymi ośrodkami kultury i aktywizowania lokalnych twórców. Dzieje się to poprzez przeglądy, np. zespołów folklorystycznych, konkursy plastyczne, muzyczne, np. na palmę, pisankę ,kartkę świąteczną. – Bardzo poszerzyliśmy naszą ofertę i o fotografię, i o filmoznawstwo, również w tej chwili dołączy grafika komputerowa. Świat idzie z postępem i Regionalny Ośrodek Kultury też musi iść z postępem i odpowiadać na zapotrzebowane regionu. Oczywiście podstawa to pielęgnowanie tradycji, promowanie terenu naszego województwa – dodaje Małgorzata Majer. Ośrodek w celu promowania twórców wykorzystuje choćby własną galerię albo współpracuje z pracownią plastyczną we Wręczycy Wielkiej.

ROK w Częstochowie jest jedną z trzech bliźniaczych placówek w województwie śląskim, razem z placówkami z Katowic oraz Bielska-Białej.

Krzysztof Rygalik