60 lat działalności częstochowskiej Szkoły Baletowej

Społeczna Szkoła Baletowa i Społeczne Ognisko Baletowe w Częstochowie świętowały dziś w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana 60-lecie działalności instytucji.

Placówka umożliwia utalentowanym dzieciom profesjonalną naukę tańca. Jak przyznaje dyrektor szkoły, Urszula Brylewska, to powód do dumy:

60-lecie takiej instytucji na terenie miasta Częstochowa to jest ogromny sukces. To nie jest oczywiście tylko moja zasługa, bo Ognisko Baletowe powstało w 1958 roku i wiele lat trwało zanim do niego przyszłam. Drugim jubileuszem jest 25 lat mojej pracy jako dyrektora, natomiast 20 lat temu założyłam szkołę baletową, która jest zarejestrowana w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Także uważam, że jest co świętować.

Obchody uświetnił spektakl baletowy pt. „Stanisław Moniuszko – Obrazy Polskie” oraz colage, składający się z najciekawszych choreografii na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Z częścią występujących grup pracowała m.in. pedagog Społecznego Ogniska Baletowego, Aneta Wojtyra:

Przygotowywałam cztery swoje grupy, z którymi na co dzień pracuję w Ognisku Baletowym. W zależności od tego w jakim wieku są dzieci, taka jest też wysokość ich stresu. To duże przedsięwzięcie, więc trema jest obecna wśród rodziców i dzieci, które jednocześnie bardzo się mobilizują i pięknie pracują.

W spektaklu brało udział łącznie ok. 220 uczniów.

KF