61. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

DSCF8378

To wielka tradycja. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski organizowany jest po raz 61., dając impuls dla dbałości o język i szukania literackich oraz teatralnych sposobów wyrazu. Dzisiaj, w czwartek 17 marca, w Regionalnym Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje przeznaczone dla mieszkańców Częstochowy i powiatu Częstochowskiego. W maju odbędzie się w Częstochowie etap wojewódzki, w czerwcu krajowy.

– Najbardziej nam zależy na pielęgnowaniu tradycji recytatorskich, na dbałości o słowa – mówi dyrektor ROK, Małgorzata Majer. – W dobie, kiedy młodzież posługuje się skrótami internetowymi i nasz język ubożeje, konkursy recytatorskie mają zupełnie inny wymiar, zupełnie inne znaczenie. To już jakby walka o nasz ojczysty język.

Z biegiem lat Konkurs zmieniał swój charakter, nie zmieniały się jednak aspiracje uczestników. – W etapach potem wojewódzkich czy regionalnych młodzieży jest już więcej. Dalej jest to młodzież fajna i świadoma tego, co chce robić, co chce mówić ze sceny. Traktująca poważnie to, co robi i myśląca też o zawodzie aktorskim – mówi juror Jarosław Filipski, instruktor teatralny, pedagog, reżyser. – W moim odczuciu ta młodzież, jeśli już rzeczywiście chce, to widać efekty. Oni są otwarci na rozmowę, dopytują i, to jest istotne, są otwarci na konsultacje, na rozmowy z jurorami – mówi juror Krystyna Koziołek, pedagog, reżyser teatralny.

Oceną występów zajął się również Waldemar Ossowski, muzyk, kompozytor, aranżer, pedagog. W każdym terminie i na każdym etapie eliminacji odbywają się warsztaty i konsultacje dla uczestników i ich opiekunów. Głównym organizatorem Konkursu jest Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.

Krzysztof Rygalik