Gawędy humanistyczne w Gaude Mater

Barbara_Kubicka_Czekaj

Prus o szczęściu- to temat kolejnego spotkania z prof. Barbarą Kubicką- Czekaj, które w ramach gawęd humanistycznych, już po raz piąty, odbyło się dziś (07.03) w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie. Poniedziałkowe spotkania mają już grupę swoich stałych słuchaczy i wciąż przyciągają nowych. Jak sama mówi, zamiłowanie do literatury wyniosła z domu rodzinnego: – Ponieważ ojciec był z zamiłowania miłośnikiem literatury i mama bardzo lubiła czytać. Po wojnie musiałam wybrać kierunek studiów. Byłam zawsze najlepsza z matematyki, dlatego chciano mnie wysłać na politechnikę, a ja wiedząc o tym, że brakuje po wojnie nauczycieli,  chciałam pracować w szkole jak ukochany tato,  wobec tego zastanawiała się jakiego przedmiotu chcę uczyć i wybrałam polonistykę.

Tematem spotkania było szczęście u Prusa: – Szczęście ma dwie strony. Prus nastawia czytelników na to, iż nie należy oczekiwać szczęścia. Jeśli nie przyjdzie nie zrobi zawodu, a jeśli się pojawi, będzie miłą niespodzianką, to jest jego stosunek do szczęścia- dodaje pani Barbara.

Skąd pomysł na gawędy humanistyczne w Gaude Mater, zdradza Tadeusz Piersiak, dyrektor Ośrodka Promocji: – Mieliśmy przyjemność być współgospodarzami uroczystości jubileuszowych pani profesor. Świętowała ona wtedy  90 rocznicę urodzin i 60 lat pracy dydaktycznej. Najważniejszą częścią tej małej uroczystości był wykład Barbary Kubickiej- Czekaj, która wbrew swojej metryce wygłosiła ponad półgodzinną orację, sypiąc datami i anegdotami. Po tym wieczorze,  zrodził się pomysł,  aby poprosić panią profesor o takie  spotkania w naszym ośrodku. Te spotkania były dla niej bodźcem,  żeby mogła powrócić do pracy badawczej i przygotowywać wykłady. To jest erystyka i zarazem ładunek intelektualny,  godzien najlepszych czasów polskiej humanistyki.

Barbara Kubicka- Czekaj ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskała również dyplom średniej szkoły muzycznej jako pianistka. Pracowała w częstochowskim Technikum Hutniczym, przez 25 lat w Wyższej Szkole Nauczycielskiej, przekształconej później w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, a następnie Akademię im. Jana Długosza. W wieku 55 lat uzyskała tytuł doktora. Barbara Kubicka- Czekaj została uhonorowana Krzyżem Zasługi, Medalem KEN oraz Dyplomem Honorowym Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.

gawedy_humanistyczne2

gawedy_humanistyczne

PKr