Ale wkoło jest wesoło

HAPPY END 2009

Nieważne, czy to filmy fabularne czy dokumentalnie, ważne, żeby napawały optymizmem. Można już zgłaszać swoje produkcje na 13. Festiwal Filmów Optymistycznych Multimedia Happy End. A nad wszystkim czuwa Złota Ryba.

Tegoroczny Happy End będzie miał miejsce po raz pierwszy w Częstochowie. Znany jest wstępny harmonogram Festiwalu. Projekcje konkursowe odbędą się w Ośrodku Kultury Filmowej przy Miejskiej Galerii Sztuki. W międzyczasie w Centrum Promocji Młodych zorganizowane zostaną warsztaty filmowe. W środę, 21 października, o 17.00 będzie miało miejsce rozpoczęcie Festiwalu oraz pokaz specjalny. Środa, czwartek i piątek to czas wieczornych bloków konkursowych. W sobotę, 24 października, spodziewać się należy pokazów Happy End Dzieciom, a w Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się ceremonia rozdania nagród, pokaz Grand Prix oraz koncert. Zwycięzców wybierze jak zawsze publiczność.

Dotychczas sposobem na zapoznanie się z prezentowanymi na Happy End Festiwal obrazami były pokazy pofestiwalowe. Ostatnie odbyły się w Częstochowie 30 i 31 marca w kinie studyjnym Ośrodka Kultury Filmowej, gdzie widzowie poznali filmy nagrodzone na zeszłorocznym Festiwalu w Rzeszowie. – Festiwal jest moim autorskim pomysłem. Udało mi się stworzyć coś mojego, co przetrwało lata i wiele prób. Chcę, żeby Festiwal się rozwijał, żeby żył, żeby był coraz lepszy, coraz większy – mówi Piotr Żukowski, dyrektor Festiwalu Filmów Optymistycznych, odnosząc się do kwestii przeniesienia pokazów do Częstochowy. Tym razem częstochowianie nie tylko będą gościć u siebie Happy End Festiwal, ale mogą wziąć w nim dział.

Filmy można zgłaszać do 1 sierpnia 2015 r. Regulamin i karta zgłoszenia dostępne na stronie internetowej organizatora. Festiwal ma charakter otwartego, ogólnopolskiego konkursu, regulamin 13. edycji dodaje też, że jego celem jest „popularyzacja sztuki filmowej o charakterze optymistycznym, wyróżnienie filmów o wysokich walorach artystycznych, promowanie twórczości niezależnej, promowanie innych obszarów kulturowych, promowanie Częstochowy”. Filmy zgłaszać można na nośnikach DVD w dwóch kategoriach, jako fabuły: profesjonalne, studenckie, niezależne, oraz dokumenty: profesjonalne, studenckie, niezależne. Dodawać chyba nie trzeba, że zgłaszającym może być reżyser lub producent filmu, a więc krótko mówiąc twórca.

Nagrody podzielić można na mniej i bardziej namacalne. Ich przyznanie jak najbardziej dosłownie będzie zależeć od nastroju publiczności. Laureat Grand Prix otrzyma nagrodę finansową. Twórcy najlepszych obrazów otrzymają statuetki Złotych Ryb, baśniowych istot, które spełniają życzenia. Niemierzalną, choć pewnie najwyższą nagrodą jest natomiast zadowolenie publiczności.

Krzysztof Rygalik

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content