Aleje, tu się dzieje!

W poniedziałek 7 maja rozpoczęła się kolejna edycja wyczekiwanego przez częstochowian projektu „Aleje, tu się dzieje!”. Od maja do czerwca prawie codziennie będziemy mogli uczestniczyć w licznych wydarzeniach; spotkaniach z artystami, wykładach i prelekcjach o sztuce, koncertach czy przedstawieniach teatralnych. Do udziału w atrakcjach proponowanych w ramach projektu zaprasza naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu, Aleksander Wierny:
– To już szósta edycja akcji „Aleje, tu się dzieje!”. Mieszkańcy miasta na tyle przywykli do tego projektu, że jest on corocznie kontynuowany. Czeka nas ponad 120 wydarzeń kulturalnych i okołokulturalnych, które potrwają od maja do końca sierpnia. Ten rok będzie troszkę inny, bo od połowy czerwca do połowy lipca na Placu Biegańskiego powstanie, w związku z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, strefa kibica. Musieliśmy tak skonstruować program, żeby oba wydarzenia ze sobą nie kolidowały.
Tak jak w poprzednich latach, każdy dzień tygodnia, to spotkanie z odmienną dziedziną artystyczną lub tematycznym cyklem. Poniedziałek to dzień literatury i podróży. We wtorki królować będą sztuki wizualne: fotografia, film, ilustracja oraz dodatkowo historia. W ramach cyklu „Nasza historia” będziemy odbywać wycieczki w przeszłość naszego miasta. Środy z kolei zdominuje teatr w przestrzeni między Ratuszem a Odwachem. Wtedy to zarówno Teatr im. Adama Mickiewicza wyjdzie w plener, jak i w ramach „Alternatywy Miedzy Ścianami” odbędzie się przegląd teatru niezależnego. Środa to również doskonały czas na spacery z Julkiem Sętowskim tropem historii. Czwartkami zawładnie żywioł muzyki improwizowanej – zarówno jazzu tradycyjnego jak i nowoczesnego. O swing, feeling i wysoki poziom solówek, które zabrzmią z kameralnej sceny na ,,Bieganie”, zadbają zawodowi jazzmani i koordynatorzy tego cyklu – Tadeusz Erhardt-Orgielewski i Michał Walczak. Z piątku na czwartek przeniesiony został cykl ,,Muzyczne podróże z Michałem Roratem” i ,,Muzyczny punkt spotkań Jarosława Woszczyny”. Na piątki zaplanowano koncerty w ramach nowych cykli „Piąty Dźwięk Tygodnia”, „Miejski Zagajnik” czy‚ Wojciech Turbiarz zaprasza na cykl wydarzeń „Duety z fasonem”. Niedziela to ,,Podwieczorek z klasyką”, w czasie którego różne składy instrumentalistów zagrają na scenie na Skwerze przed VI LO im. H. Sienkiewicza. W niedzielę również pojawią się rozmaite propozycje atrakcji przygotowane przez Bibliotekę, Miejską Galerię Sztuki, Muzeum Częstochowskie czy Filharmonię Częstochowską.

ZD