Anna Cieplak i jej „Lata powyżej zera”

 

„Lata powyżej zera” to druga książka Anny Cieplak, animatorki kultury, laureatki Nagrody Gombrowicza za najlepszy debiut. W Ośrodku promocji Kultury Gaude Mater odbyło się spotkanie z autorką, w czasie którego dzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat swoich książek:

– Moje książki poparte są moim własnym doświadczeniem, Żyję w czasach, o których piszę. Moja pierwsza książka była inspirowana w pewien sposób moją pracą z młodzieżą, którą wykonuję jako pedagog. Napisałam ją z pewnej niemocy. Opowiada o dziewczynach, które idą do ośrodków wychowawczych w wyniku często niesprawiedliwych wyroków sądowych. A druga moja powieść też powstała z potrzeby uchwycenia przemiany czasu.

Jak podkreśla Anna Cieślak, język jej postaci jest autentyczny i rozwija się wraz z bohaterami:

– W przypadku Anity Szymborskiej, która jest narratorką w powieści „Lata powyżej zera” starałam się wymyślić jej język jako rodzaj remixu. Z jednej strony ona pochodzi z takiej grupy społecznej, gdzie język nie jest szczególnie wysublimowany, posługuje się slangiem. Z drugiej strony chciałam go zremiksować z popkulturą, która wtedy funkcjonowała oraz z kulturą wysoką, jakiej ona zaczyna doświadczać przez fakt kontaktu z instytucją kultury.

Autorka ma na koncie także inne literackie nagrody za swoją pierwszą książkę „Ma być czysto”. Uhonorowano ją między innymi Nagrodą Conrada i tytułem Książki Roku Radiowego Domu Kultury Trójki.

SW