SAM_0077

W środę (29 kwietnia) w Centrum Promocji Młodych autorzy serii naukowej “Audiowizualne aspekty kultury w ponowoczesności”, czyli prof. Adam Regiewicz, dr Grażyna Pietruszewska-Kobiela, dr Bogusława Bodzioch-Bryła, dr Joanna Warońska oraz dr hab. Artur Żywiołek, spotkali się z częstochowianami. Tematem spotkania była najnowsza publikacja. – “Audiowizualne aspekty kultury w ponowoczesności” – jest to próba opisania, w jaki sposób człowiek żyjący dzisiaj, w tej rzeczywistości bardzo medialnej, w której jest otoczony różnymi ekranami, głośnikami, kablami, uczestniczy w praktykach kulturowych. Te ostatnie w większości są zapośredniczane – bo przecież nie bezpośrednio mamy dostęp do tego, co prezentują nam media – przez technologie – wyjaśnia znaczenie tytułu serii jej pomysłodawca prof. Regiewicz.
Pomysł na serię pojawił się w 2011 roku jako swoista idea Zakładu Teorii Literatury Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. – Seria miała być projeketm zbiorowym naszych kolegów, którzy chcieli opisać semiotykę mediów i nowych mediów. Później zrodził się pomysł, żeby nieco szerzej popatrzeć na kulturę właśnie poprzez relacje człowieka ze światem za pomocą tychże mediów – mówi prof. Adam Regiewicz.
Seria “Audiowizualne aspekty kultury w ponowoczeności” to zbiór trzech tomów. Czwarty tom, który będzie dotyczył polityczności mediów, ukaże się jesienią tego roku. Trwają również prace nad kolejnymi tomami. Ich tematyka związana będzie z wpływem audiowizualności na przestrzeń człowieka oraz z edukacją – czyli z tym, na ile sposób nauczania powinien zmieniać się pod wpływem nowoczesnych mediów.
Organizatorami spotkania z twórcami serii byli: Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”, Akademia im. Jana Długosza oraz Centrum Promocji Młodych.

Skip to content