Barokowe inspiracje na Festiwalu Muzycznym Rodziny Bachów

Ostatni weekend września rozbrzmiewa melodią Jana Sebastiana Bacha. W piątek 27 września rozpoczął się VIII Festiwal Muzyczny Rodziny Bachów, który potrwa aż 3 dni.

„Koncert w dawnym stylu” to tytuł pierwszego, piątkowego spotkania. O szczegółach opowiada Małgorzata Siadlak, manager Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum:

– Przez te osiem lat już trochę się zadziało, myślę, że ten festiwal już się wpisał jakby w krajobraz naszego miasta. Zaczęliśmy bardzo pięknie, klasycznie koncertem w sali Filharmonii Częstochowskiej. Koncertem, podczas którego oprócz Bacha pojawiło się dwóch polskich kompozytorów: Górecki i Twardowski.

Sobotnie spotkanie, pt. „Seconda Pratica – Live Act” było performancem w formie koncertu, który połączył muzykę elektroniczną z barokowymi inspiracjami. Artystami sceny w klubokawiarni „Szafa gra” był duet Piotra Matuli i Macieja Milczarka:

– Dzisiaj koncert jest jakby zupełnie innego bieguna, bo ta muzyka Bachów będzie się przewijała, natomiast będzie ona zaczepieniem o Bacha, ale przemieni się w muzykę, która powstaje, inspirując się Bachem. Łódzki duet zaprezentuje nam muzykę, która przemówi nie tylko do fanów muzyki klasycznej, ale także do młodej publiczności.

Kolejny, ostatni koncert w niedzielę 29 września jest zatytułowany „Barock&Roll”:

– Będzie to jeszcze inny klimat, bo będą to utwory, które specjalnie zostały stworzone na ten festiwal przez Michała Walczaka. Są to specjalne aranżacje, również inspirowane Bachem.

Koncert odbędzie się w Filharmonii Częstochowskiej o godzinie 17.00 w sali kameralnej.

AK