„Bliżej sztuki” w ZSP im. Jacka Malczewskiego

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom młodzieży, Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie zorganizował w marcu cykl spotkań warsztatowych i wykładów pod wspólnym tytułem „Bliżej sztuki”. Celem spotkań była próba przedstawienia sztuki jako czegoś atrakcyjnego dla młodego człowieka.
– Projekt realizowaliśmy we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli WOM w Częstochowie – wyjaśnia Tomasz Florczyk, nauczyciel języka polskiego w ZSP. – Projekt „Bliżej sztuki”, najogólniej mówiąc, polega na tym, że chcielibyśmy młodzieży ze szkół częstochowskich i regionu częstochowskiego pokazać na czym polega kształcenie przez sztukę, na czym polega wychowanie przez sztukę. Zainteresować ich trochę tym tematem. Mam wrażenie, że ludzie młodzi, trochę w tym świecie dzisiejszym zagubieni, nie bardzo zdają sobie sprawę z tego czym jest sztuka i jak ona może wyglądać. Dlatego zaprosiliśmy młodzież do nas do szkoły. Okazało się, że zainteresowanie było ogromne. W ciągu czterech spotkań odwiedziło nas prawie 300 osób.
Frekwencja i aktywność młodzieży w trakcie warsztatów i wykładów napawa organizatorów optymizmem w kontekście planów na kolejną edycję projektu. Przyznać trzeba, że taka nowatorska forma zainteresowania młodych ludzi sztuką warta jest szerokiego rozpropagowania. Na razie pozostaje nam cierpliwie zaczekać na kolejną odsłonę projektu „Bliżej sztuki”.

ZD