Częstochowianie na Grand Press Photo

 

Heritage

fot. Maciek Nabrdalik, VII Photo, projekt „Dziedzictwo”

 

14 maja 2015 poznaliśmy najlepszych z najlepszych w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2015. Werdykt jury, którego przewodniczącym był Christopher Morris, ogłoszono wieczorem w kinie Kultura w Warszawie. W tym roku fotoreporterzy do Grand Press Photo zgłosili 4,9 tys. fotografii. Do finału jury zakwalifikowało 73 zdjęcia pojedyncze, 13 fotoreportaży oraz 5 projektów dokumentalnych, przesłanych przez 72 fotoreporterów.

O Grand Press Photo walczyli częstochowianie, do finału konkursu zakwalifikowało się pięciu z nich:
Jeśli chodzi o zdjęcia pojedyncze, to w kategorii „Wydarzenia” do finału przeszło 8 fotografii, w tym zdjęcie Jakuba Wosika (Agencja Fotograficzna Reporter), zrobione podczas zamieszek na Marszu Niepodległości w Warszawie – ostatecznie zdjęcie Jakuba Wosika zajęło 3. miejsce w kategorii „Wydarzenia”:

jakub wosik wydarzenia III

 

W kategorii „Życie codzienne” w finale znalazło się 14 fotografii, m.in. zdjęcie Maćka Nabrdalika (VII Photo), zrobione nad ranem po imprezie w jednym z modnych warszawskich klubów nad Wisłą – Maciek Nabrdalik zajął drugie miejsce w tej kategorii:

Nabrdalik wydarzenia II

 

W tej samej kategorii w finale znalazło się zdjęcie Grzegorza Skowronka („Gazeta Wyborcza Częstochowa”) zrobione w nowo otwartym hipermarkecie w Częstochowie, nie zajmując ostatecznie miejsca na podium oraz zdjęcie Jacentego Dędka z ceremonii pogrzebowej według obrządku prawosławnego – i to zdjęcie zajęło 3. pozycję w swojej kategorii:

dedek

W kategorii „Ludzie” w finale znalazło się 8 fotografii, w tym zdjęcie Maćka Nabrdalika (VII Photo) zrobione pod murami więzienia w Wałbrzychu, gdzie przychodzą rodziny i bliscy osadzonych.

W kategorii „Sport” w finale znalazło się 12 fotografii, m.in. zdjęcie Jakuba Wosika (Agencja Fotograficzna Reporter), zrobione kolarzowi przygotowującemu się do halowego wyścigu z modelem samolotu. To zdjęcie zdobyło Nagrodę Nikona, mecenasa konkursu:

wosik nikon

W kategorii „Środowisko” do finału przeszło 10 fotografii, jednym z nich było zdjęcie Jarosława Respondka (Agencja Fotograficzna Reporter) przedstawiające były budynek instytutu inżynierii wodnej i przemysłu stoczniowego w Berlinie, który obecnie funkcjonuje jako jeden z budynków Politechniki Berlińskiej. Respondek został uhonorowany trzecim miejscem:

respondek

W kategorii „Kultura i człowiek” do finału trafiło 11 fotografii, m.in. zdjęcie Maćka Nabrdalika (VII Photo) z 20. Przystanku Woodstock w Kostrzyniu nad Odrą, zajmując 2. miejsce:

nabrdalik kultura

Z fotoreportaży w kategorii „Ludzie” w finale znalazły się 4 materiały, w tym fotoreportaż Maćka Nabrdalika (VII Photo), przedstawiający słynne kąpiele błotne uczestników podczas 20. Przystanku Woodstock – zajmując drugie miejsce:

Mud bathing

W nowej kategorii „Projekt dokumentalny” o nagrody walczyło 5 projektów: cztery fotograficzne i jeden materiał wideo. Fotografowie mogli zgłaszać materiały o walorach informacyjno-poznawczych, nad którymi pracowali co najmniej trzy lata. Na tegoroczny konkurs wpłynęło w sumie 29 projektów dokumentalnych. Z fotograficznych do finałowej piątki trafiły dwa autorstwa Maćka Nabrdalika:
Pierwszy z nich pt. „Wiara”, składa się z 26 zdjęć. Autor, obserwując tendencje sekularystyczne nie tylko w zachodniej Europie, lecz także w Polsce, zrealizował reportaż dokumentujący wiarę, która zanika. Wiarę wolną od polityki, otwartą na sacrum, gotową na doświadczanie cudu, szczerą i spontaniczną – ten projekt zajął drugie miejsce w kategorii projektów dokumentalnych:

 Faith: Catholicism in Poland
Kolejny projekt Maćka Nabrdalika pt. „Dziedzictwo”, na który składa się 30 zdjęć, to studium przypadku wielodzietnej rodziny mieszkającej na warszawskim Grochowie. Historia, która pokazuje, jak trudno osobom z przeszłością wejść w nowe, lepsze życie z nadzieją, że ich dzieci nie doświadczą tego samego. Ten projekt zwyciężył w kategorii projektów dokumentalnych:

Heritage

 

Kolejną nową nagrodą jest Photo Book of The Year 2014. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu fotografów nową formą wypowiedzi autorskiej, jaką jest książka, miesięcznik „Press” zorganizował w tym roku konkurs na fotograficzną książkę roku. W jury zasiadali: Maga Sokalska (Czytelnia Sztuki), Wojciech Druszcz, Rafał Milach (Sputnik Photos), Jan Piechota (ASP Katowice). Oceniano książki, które zostały wydane na polskim rynku w 2014 roku. Na konkurs zgłoszono 11 książek. W tej kategorii Częstochowa nie miała w finale – jeszcze nie miała – swojego przedstawiciela.
Zdjęciem roku zostało zdjęcie Maciej Moskwa (Testigo Documentary). Zdjęcie z fotoreportażu obrazującego skutki ataku Państwa Islamskiego (ISIS) na kurdyjskie miasto Kobane w północnej Syrii. Doprowadził on do masowego exodusu ponad 300 tys. ludzi, którzy szukali schronienia w pobliskiej Turcji. W przepełnionych obozach dla uchodźców brakowało jedzenia, dostępu do czystej wody, nie mówiąc już o organizowaniu jakiegokolwiek szkolnictwa dla dzieci. Na zdjęciu mały uchodźca w obozie. Listopad 2014:

mamo123 (7)

Przewodniczący jury i honorowy gość gali wręczenia nagród, Christopher Morris jest współzałożycielem agencji VII Photo, a od 1990 roku kontraktowym fotoreporterem „Time”, dla którego jako fotoreporter wojenny dokumentował największe konflikty na świecie. W latach 2000–2009 pracował dla „Time” w Białym Domu. Jest fotoreporterem politycznym, ale też portrecistą, wykonuje również sesje modowe dla największych światowych marek. Morris jest ośmiokrotnym laureatem World Press Photo, wielokrotnym laureatem konkursu Picture of The Year International, został uhonorowany m.in. prestiżowym Robert Capa Gold Medal.
Jako przewodniczący Grand Press Photo 2015 Christopher Morris miał decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć – w tym Zdjęcia Roku. Oprócz niego w jury zasiadali: Piotr Andrews, Krystian Bielatowicz, Sławomir Kamiński („Gazeta Wyborcza”), John MacDougall (Agence France-Presse), Andrzej Zygmuntowicz.

źródło: http://www.grandpressphoto.pl/

Aleksandra Mieczyńska