Chór Collegium Cantorum reprezentował Polskę i Częstochowę podczas oficjalnych argentyńskich obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji też wystąpił w niezwykle prestiżowej przestrzeni – Palacio del Congreso de la Nación Argentina, w którym urzęduje Senat Argentyny. We współpracy z Senatem oraz Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej Chór zaprezentował m.in. hymny obu państw (przyjęte niezwykle entuzjastycznie) czy też perły polskiej muzyki a cappella.

Bardzo ważnym elementem wyjazdu Collegium Cantorum były spotkania z Polonią Argentyńską, która w sposób absolutnie wyjątkowy pielęgnuje polską kulturę, polski język, polską wspólnotę.
Muzycy i organizatorzy – Instytut Rozwoju Sztuki spotkali się z Polonią z Buenos Aires, Martin Coronado i Santa Fe, ta ostatnia, oddalona od stolicy kraju o przeszło 500 km jest jedną z najprężniej działających Polonii na terenie Argentyny. Entuzjazm, zaangażowanie i bezinteresowność tej bardzo dużej grupy ludzi zachwyca i chwyta za serce – właśnie tam czuć Polskę. W Martin Coronado natomiast, gdzie swoją siedzibę ma Polska Misja Katolicka, częstochowscy artyści mieli możliwość poznać Pana Władysława – 99 letniego polskiego kombatanta, który wspólnie z chórem odśpiewał wszystkie zwrotki polskiego “O mój rozmarynie” doprowadzając wszystkich zgromadzonych do bardzo emocjonalnego płaczu.

“To są emocje, których nie można porównać z niczym innym. Widzieć prawie 100-letniego człowieka, w Argentynie, który ze łzami w oczach, śpiewa z nami słowa ” Powiodą z okopów na bagnety, Bagnet mnie ukłuje, śmierć mnie ucałuje Ale nie ty… “, widząc jego tęsknotę za Polską, jego miłość, nie sposób było nie uronić łez. Nigdy nie byłam tak dumna z bycia Polką jak w tym momencie” – mówi koordynatorka projektu Helena Siadlak.

Kolejnym bardzo ważnym pod kątem artystycznym wydarzeniem był koncert w Catedral Metropolitana de Buenos Aires – katedrą papieża Franciszka, położonej w samym sercu Buenos Aires, będącą najważniejszą świątynią całej Argentyny. Przedstawienie polskiej i europejskiej muzyki sakralnej w tej niezwykłej przestrzeni, która jest bardzo ważna dla Argentyńczyków, było wielkim wyróżnieniem i zaszczytem.
Na zakończenie chór wystąpił z mieszanką polskiej klasyki i światowej rozrywki w Centro Naval – artystycznym centrum Buenos Aires, gdzie zgromadzona publiczność nie szczędziła pochwał –
“Jeden z najlepszych zespołów wokalnych na świecie”, m.in. takie słowa można znaleźć na Facebooku Collegium Cantorum en Argentina.

Wyjazd Collegium Cantorum był bardzo intensywny – każdy dzień wypełniony był ważnymi artystycznymi i kulturalnymi wydarzeniami.
“Przebyliśmy ponad 12.000 kilometrów po to, aby dać z siebie i naszej działalności jak najwięcej dla Polonii i polskiej kultury. I kiedy emocje już nieco opadły i możemy spojrzeć na projekt z perspektywy, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że daliśmy z siebie wszystko. Jestem niezwykle dumna z zespołu, który mimo ogromnego zmęczenia, z zaangażowaniem i na najwyższym światowym poziomie reprezentował Częstochowę w Argentynie” – kończy Helena Siadlak.

Wydarzenie finansowane przez Instytut Rozwoju Sztuki, współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku. Sponsorem projektu został PKN Orlen.

Tekst, zdjęcia:
Helena Siadlak

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content