Częstochowski przegląd poezji

Fot. Częstochowski przegląd poezji

Uczniowie IV LO im. Henryka Sienkiewicza organizują „Częstochowski przegląd poezji”. Celem jest zachęcanie do kreatywnego myślenia, refleksji oraz odnalezienia wewnętrznej wrażliwości w sztuce. Inicjatywa realizowana jest w ramach platformy „Zwolnieni z Teorii”, przeznaczonej do tworzenia własnych projektów społecznych.

Organizując przegląd poezji, młodzież zdobywa doświadczenie w tworzeniu własnych przedsięwzięć i uczy się pracy w zespole. Dodatkowo udział w „Zwolnionych z Teorii” umożliwia im otrzymanie międzynarodowego certyfikatu zarządzania projektami, co pomaga m.in. w rekrutacji na zagraniczne studia. Więcej o inicjatywie „Częstochowskiego przeglądu poezji” mówi jeden z organizatorów, Michał Blady.

– Projekt „Częstochowskiego przeglądu poezji” narodził się we wrześniu bieżącego roku. Początkowo miał być to jedynie przegląd poezji. Postanowiliśmy jednak rozbudować tę inicjatywę. Tak powstał konkurs poetycki „Zapałki 2021”. Jesteśmy otwarci na każdego bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania. Chcemy pokazać, że na kartce papieru granica pokoleń, miejsca zamieszkania czy też kultury nie jest istotna. Poezja prezentuje wartości uniwersalne dla każdego z nas.

Każdy uczestnik konkursu może zgłosić maksymalnie trzy wiersze o dowolnej tematyce. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach: z podziałem na uczniów i osoby dorosłe.

– Organizacja takiej inicjatywy wymaga wsparcia ze strony wielu osób. Na szczęście sporo grono popiera nasz pomysł i oferuje takie wsparcie. Prace konkursowe są już nadsyłane. Obecnie mamy ich ok 20 z całej Polski.

Prace wysyłać można do 3 stycznia 2021 roku na adres przeglad.poezji.czest@gmail.com. Ogłoszenie wyników odbędzie się w terminie od 13 do 18 stycznia przyszłego roku. Dla laureatów w poszczególnych kategoriach przewidziane są nagrody, wręczone podczas uroczystego zamknięcia i podsumowania przeglądu 30 stycznia 2021 roku.

Więcej informacji odnośnie konkursu znaleźć można na Facebooku.

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

ABK