Dawny klasztor będzie służył miastu i parafii

2

Otwarcie zrewitalizowanego zespołu poklasztornego parafii pw. św. Zygmunta miało miejsce w sobotę 15 lutego. Uroczystej Mszy Św. przewodniczył Metropolita Częstochowski ks. abp Wacław Depo. Od niedzieli obiekt jest dostępny do zwiedzania dla wszystkich zainteresowanych.

 

Położony na Starym Mieście kościół pw. Świętego Zygmunta to obok Jasnej Góry najstarszy budynek Częstochowy. Jego początki sięgają XIV w. Najpierw był kościołem filialnym parafii znajdującej się na Jasnej Górze, a po sprowadzeniu Zakonu Paulinów w 1382 r. proboszcz częstochowski Henryk Biel przeniósł parafię do kościoła św. Zygmunta. W latach 1474 – 1864 farą częstochowską administrowali zakonnicy jasnogórscy. Klasztor datuje się na koniec XV lub początek XVI w. Wielokrotnie przebudowywany, w ostatnim czasie ponownie został objęty rewitalizacją:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/02/d1.mp3]

Efektem prac wykopaliskowych będzie sala muzealna prezentująca eksponaty wydobyte z dawnych grobowców. Ponadto, jak zaznacza Werner Folkert, w ciągu najbliższych 12 miesięcy w obiekcie będą wykorzystywane wszystkie pomieszczenia:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/02/d2.mp3]

Projekt rewitalizacji zespołu poklasztornego parafii pw. św. Zygmunta był zrealizowany dzięki Funduszom Europejskim, które pokryły 85% wszystkich kosztów. Pozostała część to wkład własny parafii w tym dotacje miejskie i pomoc osób prywatnych:

 [audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/02/d3.mp3]