Dialog z cyfrowym cieniem

DSCF8318

Jest to już dziesiąta prezentacja dokonań artystycznych studentów i wykładowców Pracowni Grafiki Cyfrowej i Intermediów katowickiej ASP. Prace sporządzone zostały w obszarze grafii cyfrowej, prezentowane są natomiast w Galerii Instytutu Sztuk Pięknych AJD przy ul. Dąbrowskiego w Częstochowie. Wernisaż „Dialogu z cyfrowym cieniem” odbył się dzisiaj (16.03) z udziałem samych twórców.

Była to pierwsza wystawa w otwartej Galerii Instytutu Sztuk Pięknych AJD. – Jesteśmy w momencie historycznym Instytutu, ponieważ dzisiaj odbywa się inauguracyjny wernisaż Galerii, o której marzyliśmy wieledziesiąt lat – mówi Dyrektor Instytutu, dr hab. Agnieszka Półrola. – Dzisiaj te wszystkie starania zostały zwieńczone sukcesem i prezentujemy wystawę wspaniałych artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Pracownię Grafiki Cyfrowej prof. Adama Romaniuka oraz jego współpracowników.

Była to X wystawa z cyklu „Dialog z cyfrowym cieniem”. – Wiąże się ona z funkcjonowaniem Pracowni Grafiki Cyfrowej, którą powołaliśmy w 2000 r. jako pierwszą pracownię w ramach katedry grafiki warsztatowej w Polsce, czyli to była pracownia eksperymentalna – zauważa profesor sztuk plastycznych Adam Romaniuk.

O tym, jak wygląda praktyka powstawania pracy w technice cyfrowej, mówi magister sztuki Marta Pogorzelec, pracownik ASP w Katowicach. – Proces powstawania takiej pracy cyfrowej myślę, że jest analogiczny do powstawania pracy w każdej innej pracowni graficznej. […] Zawsze zaczynamy tak samo, czyli wybieramy treść, wybieramy temat, potem wykonujemy szkice, a dopiero potem przystępujemy już do mozolnej pracy nad budowaniem obrazu czy grafiki – wyjaśnia.

Pracownia Grafiki Cyfrowej i Intermediów prowadzi m.in. działania związane z promocją grafiki artystycznej i poszukiwaniem związków z innymi dziedzinami sztuki.

Krzysztof Rygalik