Docenić „słabą” płeć – Kongres „Kobiety Polskiej Niepodległości”

Odważne, pracowite, wytrwałe i nieustraszone, a mimo tego często zapomniane, niedoceniane i niedowartościowane. Kobiety, bo to o nich mowa, wpisały się złotymi zgłoskami w historię Polski i walnie przyczyniły się do odzyskania przez nią niepodległości. Aby odpowiednio wyeksponować zasługi kobiet w dziejach naszej ojczyzny, Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy zorganizowało Kongres „Kobiety Polskiej Niepodległości”. Wydarzenie odbywa się w dniach 8-10 czerwca w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Skąd wziął się pomysł zorganizowania przedsięwzięcia oraz dlaczego obejmuje ono postacie od czasów św. Królowej Jadwigi do Anny Walentynowicz, wyjaśnia prezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Anna Dąbrowska:

– To jest obowiązek patriotyczny. Rok 2018 zobowiązuje nas do pamięci o niepodległości. Postanowiliśmy być oryginalni i chcemy przypomnieć kobiety polskiej niepodległości. Nie chodzi tu tylko o te, które walczyły, a takich oczywiście nie brakowało, ale również o matki, które wychowywały dzieci ze świadomością wartości słów: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Sobota 9 czerwca przebiegła na kongresie pod hasłem „Wrażliwe, kochające, dumne i odważne”.

Annę Walentynowicz, współzałożycielkę NSZZ „Solidarność”, wspominał jej wnuk Piotr:

– Od babci nauczyłem się miłości do ojczyzny i tego, że należy walczyć o prawdę za wszelką cenę. To jest najważniejsze. Na kłamstwie nie da się niczego zbudować.

W czasie antykomunistycznej opozycji kolegą Anny Walentynowicz był Jan Karandziej. Jak on zapamiętał tę niezwykłą kobietę?

– Była dobrą, bardzo ciepłą osobą, ale jednocześnie nieugiętą bojowniczką walczącą o prawa dla skrzywdzonych. Pomagała wszystkim, którzy zgłaszali się do niej po pomoc. Jej podopiecznymi były schorowane kobiety. Anna Walentynowicz to nietuzinkowa osoba i wielka kobieta. Siłę do walki czerpała z wiary w Boga. Możemy się od niej uczyć nieugiętości w powziętych postanowieniach. Powstanie „Solidarności” i wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu pokazuje, że kilka osób, mających silną wiarę, może obalić wrogi system, nawet jeżeli wszyscy wokół w to nie wierzą.

„Niezłomne Żony i Matki” – to temat wystąpienia znanego historyka, publicysty i dziennikarza, Tadeusza Płużańskiego. W czasie kongresu Anna Pietraszek – reżyser, dokumentalistka, dziennikarka, taterniczka i alpinistka – upamiętniła wybitną alpinistkę, Wandę Rutkiewicz.

9 czerwca w Muzeum Monet i Medali również miłośnicy poezji mogli czuć się usatysfakcjonowani. Wiersze o Mariannie Popiełuszce, autorstwa Teresy Boguszewskiej (Królak), odczytała Aleksandra Kowalska, a młodzież z VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie przedstawiła spektakl poetycki o Marii Konopnickiej.

Kongres „Kobiety Polskiej Niepodległości – od św. Królowej Jadwigi do Anny Walentynowicz” prowadzi zastępca dyr. Radia Fiat Aleksandra Mieczyńska. Nad całością czuwa pomysłodawca i gospodarz Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie – Krzysztof Witkowski. Kongres zakończy się w niedzielę 10 czerwca.

MO