Dyplomy w „Plastyku”

Od czwartku 5 kwietnia w częstochowskim Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego trwają obrony prac dyplomowych. Jest to ważne wydarzenie dla uczniów przygotowujących się do egzaminów maturalnych:
– Nie tylko dla uczniów, ale też dla naszych nauczycieli – mówi wicedyrektor szkoły, Maria Fedorowicz. – W dniach od 5 do 7 kwietnia oraz od 9 do 11 kwietnia odbywają się w naszej szkole egzaminy dyplomowe. Jest to taki etap podsumowujący kształcenie artystyczne, kształcenie w zawodach artystycznych i zabiegamy o to, żeby nas oglądano, abyśmy mogli zaprezentować prace naszych uczniów, ich dokonania i efekty naszego kształcenia.
O egzaminie dyplomowym opowiedział nauczyciel rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych, Cezary Stojek:
– Dzisiaj odbył się egzamin dyplomowy z ceramiki. Wczoraj mieliśmy obrony na kierunku jubilerstwo, a jutro odbędzie się egzamin z projektowania graficznego. Są to trzy kierunki, które się w tym roku dyplomują. Kilka prac zwróciło naszą uwagę, zostały one wyróżnione. Natomiast ogólnie poziom artystyczny przedstawionych przez uczniów dzieł jest naprawdę wysoki.
W pracach komisji dyplomowej oceniającej prace przygotowane przez uczniów bierze udział prof. Lidia Kopczyńska-Jankowiak z Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Zespół Szkół Plastycznych to placówka z ponad 70-letnią tradycją. Jej mury opuściło wielu uczniów, którzy później rozwijali swoje artystyczne kariery zyskując międzynarodową sławę. Do grona absolwentów „Plastyka” zaliczają się m. in. Jerzy Duda-Gracz, Jerzy Kędziora, Roman Lonty czy Marian Michalik.

ZD