„Dywizjon 303” na Jasnej Górze

Pokaz specjalny filmu fabularnego „Dywizjon 303” zaplanowano na Jasnej Górze w niedzielę, 11 listopada. Pokaz, zorganizowany przez klasztor jasnogórski, odbędzie się z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Seans rozpocznie się o godz. 18.00 w Sali Papieskiej, a wstęp jest wolny. Przed emisją zaplanowano spotkanie z udziałem twórców filmu. Muzeum Dywizjonu 303 ma zaprezentować mundury użyte w filmie.

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” to polsko-brytyjski dramat wojenny z 2018 roku w reżyserii Denisa Delića, z Maciejem Zakościelnym i Piotrem Adamczykiem w rolach głównych, według scenariusza w oparciu o wątki z powieści Arkadego Fiedlera Dywizjon 303. Premiera filmu miała miejsce 31 sierpnia 2018 r.

W filmie występują m.in.: Maciej Zakościelny jako Jan Zumbach „Donald”, Piotr Adamczyk jako Witold Urbanowicz, dowódca dywizjonu, Antoni Królikowski jako Witold Łokuciewski „Tolo”, Cara Theobold jako Victoria Brown, a także: Anna Prus, Jagoda Kochan, Krzysztof Kwiatkowski, Jan Wieczorkowski.

Opis filmu /www.filmpolski.pl/:

Po brawurowym, lecz twardym lądowaniu pilot Jan „Donald” Zumbach powraca do zdrowia w sanatorium. W tych okolicznościach zastaje go wybuch II wojny światowej, zmuszając lotnika do ewakuacji z kraju. Podobny los czeka bohaterskiego instruktora pilotażu Witolda Urbanowicza. Obaj przedostają się do Wielkiej Brytanii, by w eskadrach RAF-u kontynuować walkę z okupantem. Ich męstwo i podniebne wyczyny szybko zwracają uwagę dowódców i przyczyniają się do utworzenia Dywizjonu 303 – elitarnej jednostki myśliwskiej, złożonej głównie z Polaków. W jej skład, oprócz Zumbacha i Urbanowicza, wchodzi grupa asów przestworzy, takich jak: Zdzisław Krasnodębski, Witold „Tolo” Łokuciewski, Ludwik Witold Paszkiewicz, Czech – Josef František oraz Mirosław Ferić – pseudonim „Ox”. Kiedy Niemcy rzucają do walki przygniatające siły zbrojne, każdy dzień przynosi pilotom niekończącą się walkę z wrogiem. Lecz również na ziemi czekają ich wielkie emocje – osobiste dramaty, romanse, ale i prawdziwa miłość.

Dywizjon 303 był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Anglię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń – najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich, biorących udział w potyczkach. Opisująca losy Dywizjonu 303 książka Arkadego Fiedlera po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 1942 roku. Do dziś wyszło jej 30 krajowych wydań oraz liczne zagraniczne tłumaczenia, m.in. w języku: angielskim, francuskim, portugalskim, holenderskim, a nawet języku niemieckim.

źródło: BPJG/dr