Excellence FIAP Polska

66 fotografii, 16 artystów i ujęcia miejsc z różnych stron świata. Dzisiaj w Galerii pod Arkadami otwarto wystawę Excellence FIAP Polska. Do 20 marca oglądać można zdjęcia wybitnych artystów, wyróżnionych m.in. przez Międzynarodową Federację Fotografii Artystycznej.

Excellence FIAP to tytuł artystyczny dla najwybitniejszych fotografików. Szesnaścioro z nich zaprezentowało swoje prace W Galerii pod Arkadami. Jak mówi Tomasz Sobczak, kurator wystawy, każdy z autorów reprezentuje indywidualne spojrzenie na świat, a ich różnorodność powoduje, że ekspozycja jest wyjątkowa.

– Kluczem łączącym całość jest posiadanie tytułu Excellence FIAP. Następnym kluczem jest to, aby zdjęcia były dobre i różnorodne jednocześnie. Nie chodziło nam o wystawę tematyczną. Poprzez pokazywanie tych prac w różnych miastach Polski, chcemy zachęcić innych fotografujących, aby brali udział w konkursach. Chcemy pokazać, że tytuł Excellence FIAP Polska jest możliwy do zdobycia. Potrzeba do tego umiejętności, ale również chęci.

Wystawa składa się z 66 limitowanych prac, przygotowanych w różnych technikach, spełniających wymogi kolekcjonerskie. Jednym z autorów prezentowanych fotografii jest dr med. Krzysztof Muskalski, organizator m.in. konkursu „PhotoArtMedica”.

– Zajmuje się fotografią podróżniczą. Należy jednak pamiętać, aby nie mylić jej z fotografią turystyczną. Podróżnicza skłania do większej refleksji nad miejscami czy okolicznościami, w których się znajdujemy. To jest bardzo ciekawy kierunek fotografii, ponieważ granice naszych plenerów się poszerzają. Często mamy odmienne spojrzenie na krajobraz niż miejscowi fotografowie. Możemy przedstawiać tematy, które widzimy w innym kontekście, co sprawia, że są wyjątkowe.

Ekspozycja odwiedzi tylko kilka miast w Polsce – do tej pory prezentowano ją w Warszawie i Zamościu. W Galerii pod Arkadami można ją oglądać do 20 marca.

ABK